„Ojciec i Pasterz”. Nowy film o kard. Wyszyńskim zostanie wyemitowany 8 września w TVP1
Film pokazuje aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego, ale przede wszystkim „normalnego i świętego człowieka”. – Autorom udało się to, co jest niezwykle trudne: pokazać świętość człowieka w normalności. Nie tylko postać pomnikową – mówi kard. Nycz.
W produkcji wykorzystano archiwalne materiały z udziałem kard. Wyszyńskiego: fragmenty homilii, zdjęcia, ale również świadectwa osób, które go znały. Jednak to tylko niewielka część z ponad stu godzin nagranych rozmów. – Osoby, które występują w filmie mogą mówić o Prymasie bez końca, godzinami. Musieliśmy wybierać z pięciu godzin wypowiedzi, a było nam szkoda każdego zdania – mówi Piotr Górski, reżyser.
Nauczanie Prymasa Wyszyńskiego o przebaczaniu, o pracy, o miłości, znaczeniu relacji międzyludzkich, o Bogu, o skromności jest – jak podkreśla – dzisiaj jeszcze bardziej aktualne. – To jest taka postać, której nauczanie powinno być częścią nauki o historii Polski – mówi. Jednak obok ważnych i przełomowych wydarzeń, związanych z uwięzieniem, przygotowaniem obchodów Milenium Chrztu Milenijnych, film pokazuje również, gdzie kard. Wyszyński lubił wypoczywać, co jeść i jak wyglądał jego zwykły dzień pracy.
Taki sposób pokazania Prymasa Tysiąclecia ma trafić zarówno do starszych, pamiętających go, jak i młodych, którzy w wielu przypadkach nie wiedzą o nim nic. – Przez to, że beatyfikacja się przesunęła, to mamy więcej czasu, aby opowiedzieć młodym ludziom o Prymasie – zauważa. Reżyser podkreślił, że pomysł stworzenia filmu spotkał się z otwartością i życzliwością. – Na hasło: Wyszyński, otwierają się wszystkie drzwi i świecą się oczy – mówi reżyser.
„Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński” powstawał trzy lata, w wśród osób, które podzieliły się wspomnieniami o Prymasie Tysiaclecia są m.in.: Anna Rastawicka, Krystyna Szajer, kard. Kazimierz Nycz, o. Leon Knabit.
kh/archwwa.pl