„Obyśmy obronili się przed podziałami”. Centralna Droga Krzyżowa przeszła ulicami stolicy

W intencji pokoju i za Ukrainę modlili się uczestnicy Centralnej Drogi Krzyżowej, która w Wielki Piątek wieczorem przeszła ulicami stolicy. Obyśmy obronili się przed podziałami, nieporozumieniami, które mogą stanąć na drodze naszej modlitwy - zaapelował na zakończenie nabożeństwa kard. Kazimierz Nycz

Modlitwę poprowadzili wspólnie metropolita warszawski wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Podczas nabożeństwa śpiewano pieśni zarówno po polsku jak i po ukraińsku.

Na zakończenie kard. Kazimierz Nycz zaapelował o wzajemny szacunek i zrozumienie. Wskazując z satysfakcją na to, że modlitwa w intencji pokoju w Ukrainie zgromadziła uchodźców i Polaków, prawosławnych, grekokatolików i wiernych rzymskokatolickich, kard. Nycz zachęcił zgromadzonych:

Bardzo was proszę, abyśmy obronili się przed podziałami, nieporozumieniami, które mogą stanąć na drodze naszej modlitwy; żeby ten język militarno-wojenny nie zakradł się do naszego życia religijnego; żebyśmy nie chcieli o wszystko wojować tak, jak żołnierze na froncie.

Z kolei greckokatolicki metropolita warszawsko-przemyski abp Eugeniusz Popowicz podkreślił, że „tak jak kiedyś Piłat wydał wyrok na Chrystusa, tak dziś Rosja wydała wyrok na Ukrainę”.

Wierzymy, że Chrystus na tej drodze pogardy i odrzucenia niesie również nasz krzyż – całej Ukrainy, krzyż gwałconych kobiet i dzieci, krzyż mordowanych niewinnych ludzi, krzyż uciekinierów i tułaczy wojennych, krzyż zrujnowanych od rosyjskich bomb miast i wsi, krzyż obrońców swojej ojczyzny – powiedział hierarcha.

Grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski powiedział, że „naród ukraiński na swojej drodze krzyżowej widzi nie tylko oprawców i katów XXI wieku, ale również nowych Szymonów i nowe Weroniki, którzy pomagają nieść krzyż córkom i synom Ukrainy”.

Hierarcha podziękował także za modlitwę za Ukrainę. – Dziękuję wszystkim Polakom i Polkom za akty miłosierdzia, które płyną z głębi przepełnionych szczerą wiarą serc – wyznał abp Popowicz.

„Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania”

Kard. Kazimierz Nycz zapraszając kilka dni temu na na dzisiejsze nabożeństwo wyrażał nadzieję, że będzie to także okazja do refleksji nad wciąż aktualną myślą Jana Pawła II, który w 1979 r. w Gnieźnie mówił o “dwóch płucach” Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu.

Jeżeli jedno płuco jest chore i krwawi, a tak jest dzisiaj, to cały organizm jest co najmniej osłabiony.
Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania – powiedział metropolita warszawski zapraszając do wspólnej modlitwy o pokój.

Na cierpienia Ukraińców wskazał też w niedawny wywiadzie dla KAI abp Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski.

Mamy do czynienia z niewyobrażalną, sięgającą kilku milionów tragedią ludzi, którzy uciekając przed barbarzyństwem rosyjskich wojsk, zostawili wszystko, cały swój świat i udali się na tułaczkę, ażeby uchronić życie swoje i życie tych najsłabszych to znaczy dzieci – podkreślił hierarcha.

Abp Popowicz ocenił też, że „w historii wzajemnych relacji polsko-ukraińskich, stała się rzecz niesamowita, której nawet najwięksi prorocy czy wizjonerzy nie byli w stanie przewidzieć!”.

Kolejnym stacjom towarzyszyły rozważania o miłosierdziu

Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej towarzyszyły rozważania przygotowane przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.

Krzyż do kolejnych stacji nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, prawnicy i lekarze, policja i wojsko, Akcja Katolicka.

Droga Krzyżowa wyruszyła o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przeszła ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Tegoroczna Centralna Droga Krzyżowa przeszła ulicami Warszawy już po raz 26., po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Poprzednia odbyła się w 2019 roku.

archwwa.pl/KAI

Zobacz też

Centralna Droga Krzyżowa 2022. Tekst rozważań

Rozważania Centralnej Drogi Krzyżowej, która przeszła ulicami Warszawy w Wielki Piątek, przygotował Wojciech Modest Amaro wraz z małżonką. Natomiast modlitwę na zakończenie napisali Ukraińcy