Nowa strona internetowa – informacja dla księży

Szanowni Księża! Pragniemy przedstawić kilka informacji dotyczących nowego serwisu Archidiecezji Warszawskiej. Mamy świadomość, że wielu Księżom, przyzwyczajonym do poprzedniego układu witryny, nie będzie łatwo od razu wyszukać wszystkiego na nowej stronie. Ale mamy też nadzieję, że szybko wszyscy przywykniemy do nowego serwisu. Prosimy o sygnalizowanie wszelkich uwag. Bardzo prosimy zwłaszcza o informacje, które moglibyśmy zamieścić w podstronach dotyczących poszczególnych parafii.

NAJWAŻNIEJSZE ZAŁOŻENIA

 •  Ewangelizacyjny charakter. Nowa strona ma w swoim założeniu przede wszystkim służyć ewangelizacji. Nie chodzi jednak o jej zastąpienie. Przeciwnie, chodzi o zaproszenie wiernych do kościołów, które są miejscem ewangelizacji. Z tego powodu wyselekcjonowano grupy odbiorców oraz stworzono system służący do agregacji wydarzeń:
 • wierni, księża, dziennikarze. Dzięku rozdzieleniu serwisu na trzy grupy odbiorców, każda z nich otrzyma precyzyjną, przeznaczoną dla niej informację. Ponadto zyskamy uporządkowany i przejrzysty serwis. Księża z naszej diecezji otrzymają wiadomości skierowane właśnie do nich. Oczywiście, każdy użytkownik będzie mógł przeglądać wszystkie trzy serwisy. Na razie nie przewidujemy serwisu zamkniętego.
 • Informacja o wydarzeniach. Trwa budowa struktury pozwalającej na pokazywanie wielości i różnorodności wydarzeń odbywających się w różnych punktach naszej archidiecezji – zarówno w parafiach, jak i na uczelniach, we wspólnotach itp. Strona internetowa ma więc być serwisem informacji o życiu diecezji, życiu poszczególnych kościołów i parafii. Chcemy pokazywać mnogość wydarzeń, różnorodność oferty duszpasterskiej i zapraszać wiernych do kościołów.

PROFILE KSIĘŻY

W serwisie pojawią się także profile dla księży. Już wkrótce każdy z księży otrzyma klucz (login, hasło) do redagowania własnego profilu. To od każdego księdza zależy, ile informacji o nim znajdzie się na stronie. Podstawowa informacja to imię, nazwisko i wykonywane funkcje (w parafii i/bądź w diecezji) – czyli to, co obowiązywało na poprzedniej stronie. Można redagować te informacje, dodawać dane kontaktowe, zdjęcie itp.

PODSTRONA PARAFII

 •  Każda parafia ma w nowym serwisie swoją podstronę internetową. Nie ma ona jednak zastąpić istniejącej ewentualnie strony internetowej parafii, a jedynie doprowadzić do niej. Na tej podstronie znajdą się standardowe informacje dotyczące parafii, mapa dojazdu, historia parafii, galerie zdjęć oraz aktualne wydarzenia dotyczące parafii.
 • Redagowaniem treści może zajmować się proboszcz bądź wyznaczona przez niego osoba (np administrator strony internetowej). Można to robić na dwa sposoby:
 • Każdy z księży proboszczów otrzyma klucze (login, haslo) z możliwością redagowania tych informacji. Może je przekazać administratorowi strony internetowej.
 •  może też zlecić wprowadzenie zmian redakcji strony internetowej.

Dzięki temu, każda parafia może informować o aktualnych wydarzeniach bądź zapowiadać planowane konferencje, wykłady, spotkania, uroczystości. Informacja taka trafi nie tylko na podstronę parafii, ale również pojawi się automatycznie w serwisie całej diecezji.

 •  Jak to działa? Na adres aci@aci.waw.pl wystarczy przesłać np. informację o wydarzeniu na terenie parafii (niebawem będzie to można zrobić samemu). Informacja automatycznie znajdzie się w serwisie. Pojawi się na podstronie parafii. System zaś automatycznie będzie wskazywał wydarzenia, które odbędą się w najbliższym czasie. Pojawią się na w sekcji „dla wiernych” po kliknięciu zakładki „Kalendarium”. A wybrane i najważniejsze wydarzenia parafialne, i te, których termin jest najbliższy, będą w szczególny sposób promowane na stronie głównej.

SERWIS DLA KSIĘŻY

Jak już wspomnieliśmy, nowy serwis to w rzeczywistości trzy niezależne serwisy dla wiernych, księży i dziennikarzy. Po kliknięciu zakładki „księża” u góry, nad winietą pojawi się odsłona strony internetowej w wersji dla księży.

 •  STRONA GŁÓWNA. Już strona główna będzie sprofilowana w taki sposób, by prezentowała informacje dotyczące księży. Pierwsza, najważniejsza informacja (np. aktualne „Komunikaty kurialne”) będzie publikowana na czołowym miejscu, tuż pod winietą.
 • Na stronie głównej znajdują się ponadto pozostałe AKTUALNOŚCI dla księży (pierwsza wstążka od lewej) oraz KALENDARIUM nadchodzących wydarzeń (wstążka środkowa), gdzie pierwsze wydarzenie jest zawsze to najbliższe chronologicznie. Po prawej stronie znajdują się bannery pozwalające na bezpośrednie wejście do najbardziej popularnych serwisów, np. Kurii Warszawskiej.
 • MENU (u góry, wbudowane w winietę) zostało podzielone na sześć kategorii:
 • Aktualności to spis aktualności dotyczących księży w porządku chronologicznym. Będzie można dodatkowo przefiltrować je, wybierając kategorie, np. „komunikat kurialny” czy „ogłoszenie”.
 • Formacja kapłańska to serwis poświęcony formacji księży. Informuje zarówno o terminach najbliższych spotkań formacyjnych, prezentuje oferty rekolekcji, jak i opublikuje artykuły służące formacji wewnętrznej. Tu też będą znajdowały się formularze pozwalające na zapisanie sie na rekolekcje, jak to było dotychczas.
 • Formularze. Wszystkie formularze dotyczące spraw kancelaryjnych, wizytacji i wszelkie inne będą do pobrania właśnie w tej zakładce. Dodatkowo, tak jak w strukturze starej strony, będą podpięte pod odpowiednie wydziały Kurii Warszawskiej
 • Dokumenty. Tu będziemy tworzyli bibliotekę najważniejszych dokumentów, które publikuje Archidiecezja Warszawska w „Wiadomościach Archidiecezjalnych Warszawskich”, w “Biuletynie Duszpasterskim” oraz na stronie internetowej. Dokumenty podzieliliśmy na pięć kategorii: dekrety (w kolejności chronologicznej ich wystawienia) i instrukcje oraz dokumenty: Stolicy Apostolskiej, Episkopatu Polski oraz naszej diecezji
 • Pomoc duszpasterska to w zamierzeniu biblioteka tekstów pomocnych w duszpasterstwie. Znajdują się tu materiały dotyczące peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego oraz artykuły, które ukazują się w „Wiadomościach”, w “Biuletynie”, a także forum pomocy wiernym – spis instytucji, dokąd można kierować wiernych potrzebujących pomocy
 • zakładka Archidiecezja to internetowa forma elenchusa. Obowiązuje podział na: personalia, instytucje, miejsca, duszpasterstwa, edukacja, informacje o archidiecezji
 • Na stronę Kurii Metropolitalnej Warszawskiej będzie można wejść po kliknięciu specjalnego banneru po prawej stronie, tuż pod tytułem.

UWAGA. Informacje w sekcji dla księży są sprofilowane. Oznacza to, że umieszczamy tu przede wszystkim te informacje, które są adresowane do proboszczów, księży, duchowieństwa, pomijając te o charakterze ogólnym, adresowane do wszystkich.

Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać na adres aci@aci.waw.pl