„Najpiękniejszym prezentem jest szczera modlitwa”. Bp Piotr Jarecki 25 lat temu przyjął święcenia biskupie
Bp Piotr Jarecki dokładnie pamięta jak 25 lat temu, 16 kwietnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich prymas Józef Glemp ogłosił pracownikom ówczesnej Kurii Metropolitalnej wiadomość o jego nominacji na biskupa pomocniczego. – Byłem bardzo zaskoczony, miałem 38 lat i kilka miesięcy… – wspomina w rozmowie.
Dziś mówi, że święcenia to niczym niezasłużona łaska. – Czuję wdzięczność wobec Pana Boga a jednocześnie mam świadomość, że nie zawsze tę łaskę właściwie wykorzystywałem i z nią współpracowałem. Życie biskupie nie było aż tak owocne, jakim powinno być, w związku z tym proszę Boga i ludzi o wybaczenie, ufając w Boże Miłosierdzie – dodał.
Na początku swojej posługi biskupiej bp Jarecki był mocno zaangażowany w reaktywowanie Akcji Katolickiej w Polsce. To była chyba jedna z najgłówniejszych misji w moim życiu biskupim – ocenia z perspektywy lat.
Przy okazji 25. rocznicy święceń biskupich mówi, że jednego się nauczył w swoim życiu biskupim: bardziej musimy ufać Panu Bogu, Jego łasce, niż własnym wysiłkom, intelektowi czy doświadczeniu. Wyznaje, że najpiękniejszym prezentem jest dla niego po prostu szczera modlitwa ludzi, której doznaje.
– Nauczyłem się także, że doświadczenie w życiu człowieka duchownego może okazać się ważniejsze niż przygotowanie intelektualne. Biskupem zostałem bardzo młodo i patrzyłem na rzeczywistość Kościoła przez pryzmat teorii i tego, co wyczytałem w encyklikach i dokumentach. Zderzenie teorii z praktyką duszpasterską okazało się trudne, w kontaktach z kapłanami i innymi ludźmi, natomiast dzisiaj bardzo sobie cenię to doświadczenie. Nazywam to logiką Wcielenia ponieważ powinniśmy to, co ziemskie także bardzo poważnie traktować. Logika Wcielenia bo Bóg stał się człowiekiem. Nie jest ideą tylko wydarzeniem historycznym.
Z perspektywy 25 lat bp Jarecki wspomina też swoje zaangażowanie w wymiarze europejskim i powszechnym Kościoła, przez dwie kadencje był członkiem Papieskiej Rady Iustitia et PAX, uczestniczył w międzynarodowym Forum Akcji Katolickiej. To wszystko było błogosławieństwem, które otrzymałem od Pana Boga. A teraz proszę braci i siostry o modlitwę, żeby także tym doświadczeniem dzielić się służąc Kościołowi warszawskiemu i Kościołowi w Polsce – mówi.
Bp Piotr Jarecki jest doktorem nauk społecznych, biskupem tytularnym Avissa i pomocniczym archidiecezji warszawskiej. W latach 1996-2003 był Krajowym Asystentem Kościelnym Akcji Katolickiej w Polsce. Od grudnia 2004 r. do 2012 r. przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Unii Europejskiej i przedstawicielem Konferencji Episkopatu Polski w COMECE, przez dwie kadencje członek Papieskiej Rady „Iustitia et pax”. Od marca 2006 r. do 2012 r. wiceprzewodniczący COMECE.
W 1994 r. został desygnowany na urząd zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Piastował ten urząd do czasu objęcia obowiązków biskupich w kwietniu 1994 r.