„Dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy znaku jedności”. W Warszawie odbyła się modlitwa o pokój
„Dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy znaku jedności i wspólnej troski o pokój. Dlatego przywołujemy wyjątkowo aktualną wciąż wypowiedź Jana Pawła II z 27 października 1986 roku do zgromadzonych w Asyżu przedstawicieli różnych religii i wyznań:
„Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne” – napisali w zaproszeniu organizatorzy wydarzenia, Centrum Myśli Jana Pawła II.
Modlitwa o pokój odbyła się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza 27 października w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Wzięli w niej udział: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa – Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny i bp Marek Maria Karol Babi – biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Rodzinę ewangelickich Kościołów RP reprezentował Kościół ewangelicko-augsburski, wyznawców judaizmu reprezentował naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wyznawców islamu – imam Jabbar Koubaisy, a wspólnotę Sant’Egidio Magdalena Wolnik.
Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej abp Jerzy Pańkowski z Kościoła prawosławnego wyraził radość z możliwości osobistego spotkania w tym roku. W zeszłym roku nie było to możliwe z powodu pandemii.
Prawosławny duchowny podkreślił znaczenie wspólnej, międzyreligijnej modlitwy o pokój i podzielił się wspomnieniem uczestnictwa w spotkaniu w Asyżu, na które zaprosił św. Jan Paweł II w 2003 r.
– Modlitwa o pokój na duże znaczenie, zwłaszcza dziś gdy wojna, cierpienie drugiego powszednieje – mówił rektor ChAT. – Gdybyśmy wszyscy mieli w sercach pokój, nie byłoby niepokoju na zewnątrz. Najsilniejszym środkiem do pokoju jest modlitwa – podkreślił abp Pańkowski.
Przedstawiciele religii i wyznań poprowadzili krótką modlitwę o pokój zgodnie ze swoimi tradycjami, po czym odczytywali fragmenty Psalmu 62 w liturgicznych językach. Wybrzmiał on m. in. po hebrajsku, łacinie czy w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.
W modlitewnych wezwaniach przywoływana była również sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i cierpiący tam migranci. Pieśni z tradycji Kościołów wschodnich wykonał chór ChAT.
Symbolem modlitewnego spotkania były liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.
KAI