Malczewski w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa będzie otwarta od 7 października
Ostatni wielki cykl malarski Jacka Malczewskiego „Wizja Ezechiela” zaczął powstawać w czasie I wojny światowej, a został ukończony już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pozostaje on nadal jednym z najmniej znanych dzieł artysty. W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się największy z należących do niego obrazów.
– Wystawa „Malczewski. Wizja Ezechiela” będzie okazją porównania go z innymi pracami z tego cyklu. Towarzyszyć im będą dzieła z wcześniejszych okresów twórczości artysty, ukazujące drogę jego myśli artystycznej. Wystawa stanie się okazją do refleksji nad historiozofią Malczewskiego ukształtowaną przez przeżywane w dzieciństwie wydarzenia Powstania Styczniowego, kontakt z twórczością poetów romantycznych, zwłaszcza Juliusza Słowackiego i najbardziej twórczymi nurtami sztuki europejskiej – tłumaczy kurator wystawy dr Piotr Kopszak.
Ważnym punktem wystawy będzie nieprezentowane od dawna w Warszawie jedno z niekwestionowanych arcydzieł Jacka Malczewskiego – obraz „Po żniwie” ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Malarstwo Malczewskiego już za życia cieszyło się ogromną popularnością, która ciągle rośnie. Wystawa w MAW i zaplanowane wydarzenia są okazją do głębszego poznania tego wyjątkowego artysty i zrozumienia siły odziaływania jego obrazów.
W czasie trwania wystawy odbędą się wykłady towarzyszące oraz oprowadzania kuratorskie. Szczegóły na stronie maw.art.pl.
Wykłady:
- 07 listopada 2023, godz. 17.30 „Ezechiel i wizja ożywienia kości. Historia, symbolika, teologia, aktualizacja” – ks. prof. Krzysztof Bardski,
- 12 grudnia 2023, godz. 17.30 „Chrystus czy Malczewski? W stronę sztuki religijnej Jacka Malczewskiego” – prof. Michał Haake.
KAI