Ks. Bartłomiej Kapałka kapelanem Jego Świątobliwości

Papież Franciszek włączył warszawskiego księdza do grona swoich kapelanów honorowych. Dokument wręczył osobiście kard. Kazimierz Nycz, który specjalnie przybył do Rybia na odpust parafialny św. Bartłomieja.

Ks. Prałat Bartłomiej Kapałka jest organizatorem parafii oraz budowniczym kościoła w Rybiu. Tworzył tę parafię od podstaw – najpierw jako wikariusz parafii w Raszynie, potem, od 1988 roku, jako proboszcz powstałej już wtedy parafii. Konsekracja kościoła odbyła się 17 października 2004 roku.

Jak podkreśla kard. Kazimierz Nycz, ks. Bartłomiej Kapałka jest nie tylko budowniczym kościoła i organizatorem parafii w sensie instytucjonalnym: – „Stworzył przede wszystkim wspaniałą wspólnotę wiernych. Atmosfera panująca w tej parafii jest godna podziwu. Ksiądz prałat Kapałka absolutnie zasługuje na godność kapelana honorowego Ojca Świętego”

Tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego (potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską) to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Drugą wciąż istniejącą godnością jest tytuł Prałata honorowego Ojca Świętego. Tytuł kapelana honorowego papież przyznaje kapłanom, którzy ukończyli 65 rok życia, za szczególne duszpasterskie zasługi.