Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

W najbliższym czasie ....

SZKOLENIA DLA KATECHETÓW

Informujemy, że obowiązkowe szkolenia dla katechetów w rejonach odbędą się według następującego porządku:

17 września (sobota)

REJON 1 – „Nikt nie jest samotną wyspą” – wymiar wiary; mam swoje zasady – źródła KNS; KNS  – między teorią a praktyką; dobro wspólne, solidarność, pomocniczość – Kuria Metropolitalna Warszawska

REJON 3 – ” Z książki płynie odwaga, książka życiu pomaga” – literatura piękna na lekcjach religii – Par. Opatrzności Bożej, Warszawa ul. Dickensa 5

REJON 4 – Duchowość misyjna – spotkanie online, link zostanie wysłany w piątek 16 września

REJON 6 – Podmiotowy dialog z uczniem. Stare zasady, nowa interpretacja. Zasady postępowania dydaktycznego – Par. św. Anny Piaseczno, ul. Piłsudskiego 10.

 

24 września (sobota)

REJON 2 – „Nikt nie jest samotną wyspą” – wymiar wiary; mam swoje zasady – źródła KNS; KNS  – między teorią a praktyką; dobro wspólne, solidarność, pomocniczość – Kuria Metropolitalna Warszawska

REJON 5 – ” Z książki płynie odwaga, książka życiu pomaga” – literatura piękna na lekcjach religii – Par. Opatrzności Bożej, Warszawa ul. Dickensa 5

REJON 7 – Duchowość misyjna – spotkanie online, link zostanie wysłany w piątek 16 września

REJON 8 – Podmiotowy dialog z uczniem. Stare zasady, nowa interpretacja. Zasady postępowania dydaktycznego – Par. św. Anny Piaseczno, ul. Piłsudskiego 10.

 

Szkolenie dodatkowe odbędzie się 28 września w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

„Jezus w dialogu z poszukującymi”. Metody bibliodramy jako narzędzie rozwoju tożsamości wiary cz. 1.

 

ANKIETA PERSONALNA DLA KATECHETÓW NIEOBECNYCH NA ODPRAWIE – pod linkiem

https://docs.google.com/forms/d/1kX69djaP7e5xn4Bd6A6wJVnV14ieISD0Ia1dCsZrekw/edit

 

ZGŁOSZENIE ZATRUDNIENIA NA STANOWISKO KATECHETY W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej w tym roku zgłoszenia na stanowisko katechety na terenie archidiecezji warszawskiej przyjmuje drogą elektroniczną, przez wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego:

https://forms.gle/GtsAdPACaCaUfKM28

wszystkich chętnych podjęcia pracy na stanowisku katechety w szkołach naszej archidiecezji prosimy o dokonywanie zgłoszeń tą drogą.

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Proszę  o zapoznanie się z informacjami i sposobem organizacji grup, rejestracji oraz możliwości uczestnictwa w Światowych dniach młodzieży. Wszelkie informacje otrzymali państwo w folderach na odprawie katechetycznej. Poniżej zamieszczam link do prezentacji, która te informacje zawiera.

Prezentacja

OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ – OTK

W załącznikach umieszczam kopię pisma informującego o Olimpiadzie Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2022/2023. Umieszczam  również formularze zgłoszeniowe oraz regulamin. Wszelkie informacje oraz obowiązująca w tym roku literatura dostępne są na stronie internetowej olimpiady:

www.otk.pl.

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

 

ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ WILANÓW

Zapraszamy do skorzystania ze scenariuszy katechez przygotowanych przez biuro edukacji przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie w celu zapoznania uczniów z podstawowymi informacjami historycznego wymiaru Świątyni Opatrzności Bożej oraz wzbudzenia świadomości uczniów sensu wyrażania wdzięczności. Scenariusze katechez dostępne są pod lionkami:

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

 

KOŁA KORONKOWE

Podstawą tych grup modlitewnych jest koronka i nowenna do Bożego miłosierdzia

Koło Koronkowe młodzieżowe składa się z 9 osób.

 1. Każdy z członków grupy odmawia codziennie koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz jeden z dziewięciu dni nowenny do Miłosierdzia Bożego. Co oznacza, że jedno koło koronkowym, każdego dnia, obejmuje modlitwą wszystkie intencje zawarte w nowennie.
 2. Na spotkaniach (mogą być to także lekcje religii) członkowie Koła wymieniają się dniami nowenny.
 3. Intencje, w jakich modlą się członkowie Kół są wyznaczone przez Jezusa w nowennie, ale można dołączać również własne.
 4. Koła koronkowe są zatem jednym ze sposobów na spełnieniem pragnień i życzeń Jezusa, które przekazał s. Faustynie.

 

Dziecięce Koła koronkowe

 1. Do takiego dziecięcego Koła należy pięcioro dzieci. Każde dziecko odmawia codziennie jeden dziesiątek koronki. Przewodniczący zaś tego koła dodaje do tego dziesiątka jeszcze „Ojcze nasza…”, „Zdrowaś Maryjo…” i „Wierzę w Boga Ojca…”, czyli początek koronki.
 2. Dziecięce Koła potrzebują opiekunów. Tutaj wielką rolę mogą odegrać katecheci, rodzice, ale jest to także wyzwanie dla starszego rodzeństwa, animatorów w parafiach, młodych ludzi, którzy sami idąc do Jezusa, chcą i potrafią prowadzić do Niego także młodszych od siebie.

 

Koła koronkowe powstały w wielu parafiach i szkołach. Działają pod opieką Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Zapraszam do włączenia się w nasz inicjatywę modlitewną. Wszelkie informacje można uzyskać: s. Marietta tel. 883582604, lub mailowo s.mariettak123@gmail.com; mercygroups.dm@gmail.com

Zał. nr 1

Zał. nr 2

Zał. nr 3

Zał. nr 4

Zał. nr 5

Zał. nr 6

Zał. nr 7

Zał. nr 8

QULTURALNE BIERZMOWANIE

Po kolejnym sezonie pracy 2021/22 w ramach inicjatywy skierowanej do bierzmowanych pod nazwą Qulturalne Bierzmowanie [QB] zapraszamy duchownych i świeckich liderów wspólnot, osoby którym bliska jest formacja młodych, organizatorów i współorganizatorów wydarzeń dla młodzieży do podsumowania dotychczasowych osiągnięć QB, dzielenia się najlepszymi praktykami i zaplanowania kolejnego sezonu pracy.

Dla kogo:

 • liderzy wspólnot formacyjnych dla młodzieży;
 • katecheci i wychowawcy młodzieży;
 • księża przygotowujący młodzież do sakramentu bierzmowania;
 • osoby decydujące o przebiegu formacji młodzieży na poziomie parafii, dekanatu, diecezji;
 • osoby zaangażowane w organizację wydarzeń kulturalnych we własnej parafii;
 • organizatorzy dotychczasowych i przyszłych wydarzeń QB.

Czego dowiesz się na konferencji:

 • jakie są najlepsze praktyki przy organizacji wydarzeń dla młodzieży z perspektywy artystów, duchownych i liderów wspólnot;
 • w jaki sposób zrealizować wydarzenie dla młodzieży w swojej parafii;
 • w jaki sposób QB może pomóc w ożywieniu wspólnot działających w twojej parafii.

Pod linkiem do wydarzenia znajduje się także szczegółowy program

https://app.evenea.pl/event/qb22/?source=swopatrznosci

Prezentacja

Plakat

 

Propozycje wyjazdów zimowych i letnich dla dzieci i młodzieży

Praca formacyjna z młodzieżą na parafii to też organizowanie wyjazdów. Zdarza się niekiedy, że w przeciwieństwie do rekolekcji oazowych wyjazdy z księdzem tzw. wakacje z Panem Bogiem nie mają większego zamysłu, ograniczają się do codziennej Mszy Świętej i atrakcji turystycznych. Z drugiej strony nie każde dziecko czy nawet członek grupy parafialnej gotowy jest na rekolekcje w pełnym wymiarze. Do niektórych, których często wiara ledwo się tli można dotrzeć przez kulturę, świadectwo ludzi wierzących, świętych czy osób które zmagały się z racji wiary z represjami totalitaryzmów.

Pragnę przedstawić książeczkę „Praca w małych grupach”, która przybliża zasady organizacji, zawiera kilkanaście przykładowych scenariuszy wyjazdów oraz odnosi do materiałów w formie elektronicznej.

W miarę możliwości jestem gotowy przeprowadzić krótkie przeszkolenie ekipy wychowawców w ramach parafii lub dekanatu.

Zainteresowanych zapraszam do kontaktu karolalexandrowicz@gmail.com.

Praca w grupach – plakat; informacja

Książka w formacie pdf

Ks. Karol Alexandrowicz

ORLĘTA GRODNO 39

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej Dystrybucja Kinowa TVP oraz Entropia Słowa zapraszają  dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, katechetów, animatorów kultury, pedagogów szkolnych na edukacyjny pokaz specjalny filmu “Orlęta Grodno ’39” z udziałem Gości specjalnych: twórców filmu w dniu 12 września (poniedziałek) 2022 r., o godz. 14:30  do Kina Atlantic ul. Chmielna 32 w Warszawie.

“Orlęta. Grodno ’39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im uznani aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski i inni.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych „Lincz” i „Karbala”, nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach filmu „Żywie Biełaruś!”, współautor scenariusza do filmu „Generał Nil”. Muzykę do filmu „Orlęta. Grodno ’39” skomponował Michał Lorenc, wielokrotny laureat nagród m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Zwiastun: https://youtu.be/H5A2fayYKgc

Więcej informacji o pokazie oraz zapisy: http://entropiaslowa.email/?tribe_events=orleta-grodno-39-edukacyjny-pokaz-specjalny-filmu

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/2kglQsN3k

W SZKOLE MARYI

Zapraszamy katechetów do zapoznania się z inicjatywą wszkolemaryi.pl nad którą patronat objął Ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Na stronie są podane wskazówki, jak w prosty sposób założyć w szkole modlitwę różańcową, w którą mogą się włączyć uczniowie, nauczyciele i pracownicy.

 

PIELGRZYMKA ROWEROWA DO LASEK

Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę rowerową, która odbędzie się 24.09.2022r do Lasek, gdzie spoczywa bł. matka Elżbieta Róża Czacka. Tradycją lat ubiegłych przygotowane zostały trzy trasy. Pielgrzymi wyruszą z Raszyna, Komorowa, Warszawy. Uwieńczeniem pielgrzymki będzie: Msza św., modlitwa przy grobie Błogosławionej i integracja. Koszt 10 zł.

Szczegółowe informacje na Facebooku: bike&cross lub u ks. Artura Kaczyńskiego: artur_kaczynski@o2.pl
MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

Zapraszamy Księży i Katechetów na zajęcia edukacyjne oraz oprowadzanie po Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego/ Mt5,14

Dysponujemy pulą darmowych miejsc na warsztaty edukacyjne oraz oprowadzanie. O skorzystaniu z nich decyduje pierwszeństwo zgłoszeń.

Wszelkie informacje na temat zajęć znajdą Państwo w naszej ofercie edukacyjnej.

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt z działem edukacji:

+48 883 343 047, edukacja@mt514.pl

Szczegółowe informacje pod linkiem: Szczegóły