Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

W najbliższym czasie…

XXVII Parafiada Archidiecezji Warszawskiej – 15 czerwca 2024 – Obiekty Sportowe ZNICZ Pruszków

Zaproszeni na wydarzenie są dzieci, młodzież, ich rodziny i bliscy. Prosimy wszystkich Księży Proboszczów, odpowiedzialnych w parafiach za grupy młodzieżowe Księży i Siostry, wszystkich Katechetów duchownych i świeckich o włączenie swoich podopiecznych w wydarzenie i przybycie na ZNICZ w Pruszkowie.

Wydarzenie jest doskonałą okazją, aby podziękować przed wakacjami i urlopami swoim podopiecznym, za zaangażowanie i całoroczną posługę w parafiach, wspólnotach i szkołach. Jest to również doskonała okazja do zorganizowania atrakcji swoim podopiecznym na okoliczność Dnia Dziecka.
Wystarczy przyjechać do Pruszkowa i wziąć udział w przygotowanych w ramach Parafiady licznych atrakcjach.

Szczegółowe informacje na stronie www.parafiadaAW.pl

W planie:
9.30 – 10.00 – rejestracja zawodników
10.00 – 13.30 – konkurencje indywidualne, rozgrywki zespołowe, warsztaty i pokazy cyrkowe, rodzinne atrakcje
13.30 – 14.30 – wręczenie nagród

Umysł, ciało i duch. Te trzy słowa charakteryzują Parafiadę. Tu wspólnie młodzi ludzie stają do modlitwy. A to wielkie świadectwo wiary, gdy widzą kolegów i koleżanki, które czynią znak krzyża. To okazja do sprawdzenia swojej wiedzy w konkursie liturgicznym.  To wreszcie szansa zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami w dyscyplinach sportowych, takich jak: piłka nożna, piłka siatkowa, skok w dal, bieg na 100 i 400 metrów. To okazja to sprawdzenia swojej zwinności i celności w nowych dyscyplinach: wyścigach rowerowych, piłkarskim darcie i blazepod.

Parafiada to dobrze spędzona sobota ze swoimi duszpasterzami i katechetami. Dzieci i młodzież sama nie przyjedzie na stadion „Znicza” w Pruszkowie, aby wziąć udział w tych rozgrywkach. Mogą to zrobić tylko w łączności ze swoją parafią. Bądźmy tymi, którzy stworzą im do tego odpowiednie warunki.

Zapraszamy również całe rodziny na to wydarzenie, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i ich bliskich.

„Cały Kościół jest misyjny, a misja stanowi tlen dla życia chrześcijańskiego, gdy jej brakuje, zaczyna ono podupadać na zdrowiu”. – KONKURS

Ojciec Święty Franciszek podkreśla: „Cały Kościół jest misyjny, a misja stanowi tlen dla życia chrześcijańskiego, gdy jej brakuje, zaczyna ono podupadać na zdrowiu”. W Kościele na Pomorzu Zachodnim w Polsce w 2024 r. obchodzimy 900 rocznicę misji św. Ottona z Bambergu, misji, która dla tutejszych mieszkańców przyniosła wiarę w Boga. Każdy region ma swojego misjonarza, który mieszkańcom przyniósł wiarę. Szczególnie potrzebę misyjną zauważył św. Eugeniusz de Mazenod, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który pierwszą grupę misjonarzy posłał do Montrealu w Kanadzie. Pisał wtedy: „Montreal jest tylko bramą, która prowadzi naszą rodzinę ku zdobywaniu dusz w różnych krajach”. I dziś każdego dnia rzesza misjonarzy z różnych krajów i zgromadzeń głosi Ewangelię dając świadectwo wiary w Chrystusa.

Wspominając tych wszystkich, którzy głosili lub głoszą nam słowo Boże, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie wraz ze współorganizatorami, zaprasza do konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Mój misjonarz”.  Zadaniem jest wykonanie pracy plastycznej ilustrującej misjonarza lub misjonarzy, którzy przynieśli wiarę. W tle rysunku można umieścić charakterystyczne dla danego terenu rośliny bądź budowle. Konkurs nie wymaga wiele pracy, ponieważ skany rysunków przesyłane są do organizatora poprzez pocztę elektroniczną. Zapraszamy do wspólnego dzieła. Na prace czekamy do 01 lipca, kiedy to w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Ottona z Bambergu.

Plakat z informacjami szczegółowymi

Międzynarodowe Sympozjum katechetyczno-socjologiczne pt. Edukacja religijna młodzieży, Wyzwania i perspektywy. 14-15 czerwca KUL

W imieniu KUL serdecznie zapraszam na Międzynarodowe Sympozjum katechetyczno-socjologiczne pt. Edukacja religijna młodzieży. Wyzwania i perspektywy, które odbędzie się w dniach 14-15 czerwca, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Al. Racławickie 14, Lublin, Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031. Udział w konferencji jest darmowy.

Więcej informacji i szczegółowy program w linku poniżej

Zaproszenie i informacje

 

Być miłośnikiem życia – Spotkanie duszpasterstwa Laudato Si’ w Archidiecezji Warszawskiej – zaproszenie od ks. Marcina Uhlika

 

 

Jako diecezjalny duszpasterz środowiska Laudato Si’ serdecznie zapraszam przedstawicieli parafii, zgromadzeń życia konsekrowanego, ruchów i katechetów Archidiecezji Warszawskiej do uczestnictwa w spotkaniu duszpasterstwa Laudato Si’ pt.Być miłośnikiem życia. W spotkaniu weźmie udział ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz Zespołu Laudato Si przy Radzie ds. Społecznych KEP.

Jaka jest różnica między ekologią integralną a ideologią ekologizmu? Czy Zielony Ład jest rzeczywiście „zielony”? W jakim stopniu został zanieczyszczony nasz wspólny dom po jednej z największych na świecie awarii oczyszczalni ścieków, jaka miała miejsce w warszawskiej „Czajce” w 2019 roku? Jak bardzo słyszalny jest krzyk naruszenia godności człowieka, gdy w niektórych państwach Europy prawo dopuszcza eksperymenty na ludzkich zarodkach do 14 dnia ich rozwoju? To wybrane zagadnienia wypływające z rozważań nad Encykliką Laudato Si’ Papieża Franciszka, które będą poruszane na spotkaniu. W czasie adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy uwielbiali Boga za dzieło stworzenia, „które można zrozumieć tylko jako dar, który pochodzi z otwartej dłoni Ojca nas wszystkich” (Papież Franciszek, Encyklika Laudato Si’, 76). 

Spotkanie odbędzie się w sobotę 14 września 2024 w Domu Rekolekcyjnym Parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym, ul. Białej Brzozy 23, 05-540 Zalesie Górne. Zapisy przez formularz internetowy www.laudatosi.waw.pl do dnia 26 maja 2024. Koszt 150zł, płatny w dniu spotkania.

Zainteresowane osoby otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu.

Harmonogram:

 

9.00 recepcja

9.30 Czym jest duszpasterstwo Laudato Si? ks. dr Zbigniew Kucharski

10.00 wykład pierwszy: Ekologia integralna a ideologia ekologizmu

11.00 przerwa na kawę

11.30 wykład drugi:

a) Jakie konsekwencje niesie Zielony Ład?

b) Skutki awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” dla ekosystemu Wisły

13.00 obiad 

14.30 wykład trzeci: Chimery ludzko – zwierzęce ks. Marcin Uhlik

15.30 praca w grupach: Propozycje działań w ramach duszpasterstwa Laudato Si’

16.30 przerwa na kawę

17.30 adoracja 

18.00 Msza święta – homilia ks. dr Zbigniew Kucharski

19.00 kolacja

 

PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI

w terminie 01 – 02 lipca 2024 organizowana jest Pielgrzymka Nauczycieli z Warszawy na Jasną Górę

Przebieg Pielgrzymki w drodze do Częstochowy 01 lipca 2024

  1. Wyjazd o godzinie 06:00. spod kościoła p. w. św. Jakuba przy pl. Narutowicza w Warszawie
  2. Zwiedzanie kościoła w miejscowości Gidle (około godziny)
  3. Nawiedzenie kościoła w miejscowości Aleksandrówka – spotkanie z siostrą zakonu klauzurowego Dominikanek
  4. Przyjazd do Częstochowy na 15:00 – rozlokowanie w noclegowni

Przebieg Pielgrzymki w drodze z Częstochowy 02 lipca 2024

  1. Wymeldowanie się z noclegowni pomiędzy godziną 08:00 – 09:00 i zapakowanie bagaży do autokaru
  2. Pobyt w Częstochowie do godziny 16:30
  3. Wyjazd z Częstochowy około 16:30
  4. Powrót do Warszawy pomiędzy godziną 20:00 – 21:00 na pl. Narutowicza i rozwiązanie pielgrzymki

Na miejscu Ogólnopolskie Duszpasterstwo Nauczycieli proponuje nauczycielom:

1 lipca, poniedziałek

15:00 – Sympozjum (Aula św. Jana Pawła II)

21:00 – Apel Jasnogórski – bp Piotr Turzyński

21:30 – 22:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

23.:00 – Eucharystia

 

2 lipca, wtorek

9:30 – Modlitwa i refleksja (Jasnogórski Szczyt)

10:45 – Wykład programowy

11:30 – Koncert

12:00 – Eucharystia

15:00 – Droga Krzyżowa

16:00 – Nabożeństwo rozesłania

 

UWAGA

  1. Koszt Pielgrzymki – 80 zł. Wpłat należy dokonywać na konto: NSZZ SOLIDARNOŚĆ PRACOWNIKÓW OŚWIATY I WYCHOWANIA – OCHOTA WŁOCHY URSUS 98 1020 1097 0000 7102 0122 5325, koniecznie z dopiskiem: nocleg, ubezpieczenie, nazwisko i imię oraz nr tel. lub e-mail osoby jadącej na Pielgrzymkę. Kontakt: 519 188 305 – p. Małgosia.
  2. W czasie Pielgrzymki wyżywienie we własnym zakresie. Dla chętnych obiad 2 lipca o 14:00 w Barze Pielgrzyma: zupa pomidorowa, kotlet drobiowy mielony, ziemniaki, surówka i kompot (cała grupa dostaje to samo), koszt – 40 zł. Opłatę za obiad wnosimy razem z opłatą za nocleg i ubezpieczenie z dopiskiem: nocleg, ubezpieczenie, obiad, nazwisko i imię oraz nr tel. lub e-mail osoby jadącej na Pielgrzymkę. Kontakt w sprawie obiadu: 511 170 787 – p. Jola.
  3. Osoby, których opłaty wpłyną na konto do 25 czerwca 2024 r. będą ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 100 tys. Po tym terminie uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie. Wyższe kwoty ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków – we własnym zakresie.
  4. Jeżeli osoba jadąca na Pielgrzymkę nie odwoła wyjazdu lub obiadu do godz. 21:00 dn. 27 czerwca 2024, to zwrot kosztów pielgrzymki nie będzie możliwy.

 

PIESZA PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW W SIERPNIU

Informacje w linku https://drive.google.com/file/d/13XVXgrvDe59IK0NSxlb1_fxnYKaneksY/view?usp=sharing