Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży
WARSZAWSKIE LABORATORIUM WIARY
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na spektakl w Teatrze Roma przy ul. Nowogrodzkiej 49 zatytułowany: „Testament. Rzecz o św. Edith Stein”. Przedstawienie odbędzie się 26 kwietnia 2025 roku o godz. 11.00. Uczestnictwo w wydarzeniu jest możliwe tylko na zaproszenie. Zaproszenia są już dostępne w Wydziale Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w godzinach pracy Wydziału (9.00-14.00) oraz w księgarni przy ul. Miodowej (liczba zaproszeń jest ograniczona).
Serdecznie zapraszamy.
REKOLEKCJE DLA KATECHETÓW
Na stronie serwis dla katechetów już od dnia dzisiejszego jest dostępny formularz zapisów na rekolekcje, które odbędą się w dniach 6-8 czerwca 2025 w domu rekolekcyjnym u sióstr w Laskach. Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie.
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ks. Piotra Skargi ( organ prowadzący: Parafia św. Stanisława Biskupa w Warszawie ) zatrudni od września 2025 nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Wymiar czasu pracy: 19 godzin tygodniowo ( bez nauczania j. angielskiego, wych. fizycznego, muzyki). Adres szkoły: Warszawa – Wola, ul. Bema 73/75. Dyrektor szkoły ks. Sylwester Jeż.
Telefon do kontaktu: 22 6319020, email: sekretariat@skarga.edu.pl.
Publiczne Przedszkole „Kwiatki św. Franciszka” ( organ prowadzący: Parafia św. Stanisława Biskupa w Warszawie) zatrudni od września 2025 r. nauczyciela wychowania przedszkolnego. Wymiar czasu pracy: pełny etat. Adres: Warszawa -Wola, ul. Rabsztyńska 5 Warszawa.
Tel. do kontaktu 734 483 996, email: k.sokolowska@kwiatkifranciszka.edu.pl
PROJEKT OBYWATELSKI
Drodzy Katecheci,
zachęcam Was do włączenia się w akcję zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem „Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy – Prawo oświatowe” wprowadzającej obowiązkowy wybór lekcji religii lub etyki.
To wyjątkowa okazja, by wspólnie zadbać o religijne i etyczne wychowanie dzieci i młodzieży w Polsce.
Wszystkie niezbędne informacje oraz dokumenty znajdziecie na stronie wartoscidlaprzyszlosci.pl.
Dziękuję za Wasze zaangażowanie!
POLSKA WIELKI PROJEKT
W imieniu Fundacji Polska Wielki Projekt pragniemy przekazać serdeczne zaproszenie na szkolenie przywódcze dla katechetów i nauczycieli religii. Spotkanie szkoleniowe odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 17:00 w siedzibie Fundacji, tj. w Domu Trójmorza na ul. Łowickiej 39A w Warszawie.
Zaplanowaliśmy zbliżające się spotkanie jako instrument wspierania katechetów w trudnych czasach, który będzie pierwszym (ale nie ostatnim) działaniem edukacyjnym skierowanym do tej ważnej grupy nauczycieli.
W załączniku przesyłam szczegółowe informacje związane z wizją oraz programem spotkania szkoleniowego.
Zgodnie z informacjami w załączniku, osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniu prosimy o przesłanie zgłoszenia zawierające imię, nazwisko i miejsce pracy na adres fundacja@polskawielkiprojekt.pl. Szkolenie jest oferowane nieodpłatnie, lecz rejestracja jest wymagana, a liczba miejsc – ograniczona.
Zapraszamy szkołę do kina na film 21.37! 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II
Od 2 kwietnia w polskich kinach będzie można oglądać film 21.37.
W imieniu Rafael Film, producenta obrazu, pragniemy gorąco zachęcić do zabrania uczniów na ten szczególny seans filmowy.
21.37 to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 roku, było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych dobrych ludzi i dobre emocje. „Ujrzeliśmy naród w stanie świętości” – komentowano.
21.37 to film, który na zawsze zapisuje w historii tamte wydarzenia. Warto, by o nich dowiedziało się młode pokolenie, które nie ma bezpośrednich doświadczeń z osobą Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że dla współczesnych nastolatków będzie to bardzo odkrywczy film. Ze zdumieniem spostrzegą, jak nieprawdopodobnie ważną postacią dla pokolenia ich rodziców i dziadków był Papież Polak. Być może zadadzą pytanie o to, kim dla Polaków był człowiek, którego odejście potrafiło zatrzymać kraj, pogodzić zwaśnione grupy i przenieść ludzi na wiele dni w inny wymiar? A może film wzbudzi refleksję nad tym, że niestosowne jest używanie godziny śmierci największego z Polaków jako internetowego mema?
Gorąco zachęcamy, by właśnie z tych powodów zabrać uczniów do kina.
Wyjście szkoły na seans filmu 21.37 może być elementem obchodzenia rocznicy, ale także – wbrew intencjom wielu środowisk – częścią programu przywracania godnej i należnej pamięci o Janie Pawle II.
Więcej informacji o filmie znajdują się na stronie: https://rafaelfilm.pl/21-37
A tutaj zamieszczamy materiały edukacyjne do wykorzystania w pracy z uczniami: https://rafaelfilm.pl/21-37-edukacja/
Przygotowaliśmy także prelekcję pomocną jako wprowadzenie do filmu https://youtu.be/_2wPsIApztU
Zapraszamy serdecznie do kin!
XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego
Właśnie ruszyła XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego! Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do wzięcia udziału w prestiżowym Konkursie o nauczaniu Jana Pawła II. Instytut Tertio Millennio, we współpracy z Fundacją Watykańską Jana Pawła II zachęcają, by zostać uczniem Papieża przechodząc przez trzy konkursowe etapy, a na koniec polecieć na wycieczkę do Rzymu! Wyróżnieni laureaci otrzymają także nagrody rzeczowe oraz tak zwane „złote indeksy” na wybrane kierunki (na UAM, UŚ,UMK, PWT, czy UPJPII).
Aby wziąć udział w Konkursie, wystarczy zarejestrować się na stronie tertio.pl/konkurs-papieski/ do 7 kwietnia i rozwiązać quiz, składający się z 20 zamkniętych pytań opartych o podaną literaturę.
W kolejnym etapie uczestnicy będą mieli za zadanie napisanie esejów, a następnie ich ustną obronę. Wszytko zakończy się Dniem Finałowym 14 czerwca w Warszawie, z uroczystą Galą i dodatkowymi atrakcjami.
Dołącz już dziś!
Wszelkie szczegóły dostępne na stronie: tertio.pl/konkurs-papieski/
„Kadry życia”, konkurs poświęcony postaci ks. Stanisława Streicha organizowany przez IPN
W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozpropagowaniu informacji o konkursie „Kadry życia”, poświęconym postaci ks. Stanisława Streicha. Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży jego życia i świadectwa wiary a także męczeńskiej śmierci poprzez twórczość artystyczną – uczestnicy mają za zadanie stworzyć komiks przedstawiający wybrane wydarzenia z jego życia.
Na stronie internetowej konkursu (https://konkurs-streich.pl/) znajdują się szczegółowe informacje, regulamin oraz materiały inspiracyjne, które mogą pomóc młodym ludziom w przygotowaniu prac. Zależy nam, aby wiadomość o tym wyjątkowym projekcie dotarła do jak najszerszego grona uczniów (konkurs skierowany jest do uczniów VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych), szczególnie w ramach duszpasterstwa młodzieży i katechezy.
Będziemy wdzięczni za każde wsparcie – zarówno poprzez przekazanie informacji katechetom i duszpasterzom, jak i udostępnienie wiadomości na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Jeśli istnieją inne sposoby dotarcia do młodzieży, chętnie skorzystamy z Państwa wskazówek.
Z góry serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i otwartość na promocję tego dzieła. W razie potrzeby chętnie udzielimy dodatkowych informacji.
Więcej informacji na stronach internetowych:
oraz