Kard. Nycz: w czekających nas kampaniach nie możemy zgubić dobra wspólnego, dobra Polski

Metropolita warszawski przewodniczył w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela uroczystej Mszy świętej z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja z udziałem władz państwowych. "Wasza społeczna służba jest sprawą nie tylko ważną, trudną ale jest odpowiedzialną i piękną troską o godność człowieka" - mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz

Liturgię wspólnie z metropolitą warszawskim koncelebrował biskup polowy Wiesław Lechowicz. Uczestniczyli w niej m.in. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz członkowie rządu.

W homilii metropolita warszawski przypomniał, że wyrazem dziękczynienia Bogu za konstytucję 3 maja była obietnica wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej. – Kościół wraz z narodem i państwem niejako spełnił złożoną przed 232 laty obietnicę – mówił. – Dziś mamy wolną i piękną Polskę. Stoi Świątynia Opatrzności wraz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – świętych i wielkich Polaków XX wieku.

Kard. Nycz odwołując się do słów Jezusa zawartych w Piśmie Świętym zaznaczył, że władza polega na służbie. I zaapelował, „żeby w czekających nas kampaniach nie zgubić dobra człowieka, dobra rodziny, dobra wspólnego, dobra Polski, żeby nie zrezygnować z tak podstawowych wartości jak prawda, miłość, piękno i pokój”.

– Wasza społeczna służba jest sprawą nie tylko ważną, trudną ale jest odpowiedzialną i piękną troską o godność człowieka i dobra wspólnego – jak mawiał św. Jana Paweł II w adhortacji „Christifideles laici”. Papież Benedykt XVI doceniając wagę waszego zaangażowania politycznego dodawał: polityka jest jednym z najdoskonalszych sposób praktykowania miłości bliźniego. Tak jest zapisane nie tylko w nauce społecznej Kościoła. Tak jest naprawdę i powinno być naprawdę – dodał kard. Nycz.