Kard. Nycz: troska o rodzinę nas jednoczy

Przy rodzinie zawsze musimy być razem - powiedział kard. Kazimierz Nycz 15 maja podczas Mszy św. w kościele św. Anny w Grodzisku Mazowieckim inaugurującej Tydzień Rodziny.

W jego ramach do soboty, 21 maja, w mieście odbywać się będą konferencje, warsztaty, panele, spotkania i inicjatywy promujące rodziny wielodzietne. W liturgii wzięli udział premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

We Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego metropolita warszawski przypomniał, że od chwili Pięćdziesiątnicy Bóg mówi do człowieka w Kościele i przez Kościół.

Jak zauważył kard. Nycz, dany apostołom dar jedności, wyrażający się w mówieniu jednym językiem, jest zadaniem również dla naszego pokolenia. – Apostołowie zjednoczeni jednym Duchem potrafili się rozumieć i potrafili stworzyć wspólnotę Kościoła pierwotnego. My bardzo często mówimy jednym językiem, a mamy problem porozumienia się w tym jednym języku. Czy to oznaka, że nie jesteśmy tego samego, jednego Ducha? – pytał metropolita. – Bóg oczekuje od nas, byśmy byli jednego Ducha, byśmy byli ludźmi pokoju, którzy potrafią przyjąć Boże miłosierdzie i którzy potrafią nieść je dalej – powiedział.

– Dziś jednoczy nas sprawa troski o rodziny, przy której zawsze musimy być razem – podkreślił hierarcha. Przypomniał znaczenie rodziny w rozwiązywaniu wielu ważnych problemów, które stoją przed społeczeństwami w Polsce, Europie i świecie. Zaliczył do nich kwestie wychowania młodego pokolenia i opieki osób starszych, a także sprawy związane z demografią.

Metropolita warszawski przypomniał istotne w trosce o rodziny zasady: pomocniczości i solidarności. Pomocniczość zakłada, że rodziny nie należy zastępować, lecz trzeba przy niej być i skutecznie wspierać. Solidarność jest zaś towarzyszeniem rodzinie w jej brzemionach.

Arcybiskup przypomniał ogromny wpływ inicjatorów Tygodnia Rodziny – Joanny Krupskiej i burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego – na wprowadzenie funkcjonującej w samorządowej i ogólnopolskiej polityce prorodzinnej Kartę Dużej Rodziny, czy inne projekty prorodzinne, takie jak urlop rodzicielski, czy 500+.

Po Mszy św. w grodziskim Centrum Kultury odbywa się konferencja „Przyszłość i zdrowie polskiej rodziny”. Nad kondycją współczesnych rodzin będą dyskutować uczestniczący w wydarzeniu premier Beata Szydło, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister Bartosz Marczuk, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz prof. Rafał Antczak.

Tydzień Rodzin jest inicjatywą Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” i gminy Grodzisk Mazowiecki. Patronat honorowy nad powstałą w 2013 roku inicjatywą promującą wielodzietne rodziny sprawuje Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Wydarzenie zakończy się w sobotę 21 maja. Informacje na temat zjazdu rodzin znajdują się na stronie www.zjazd.3plus.pl.

KAI

fot. Wojciech Łączyński