Kard. Nycz: „Polityka to jedna z form miłości bliźniego”. Uroczystości 3 maja w archikatedrze
Uroczysta Eucharystia sprawowana w archikatedrze warszawskiej przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, z udziałem najwyższych władz RP, rozpoczęła się pieśnią maryjną „Z dawna Polski Tyś Królową”. Następnie odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”.
– Będziemy dziękować za wielkie wydarzenia historyczne, za nasze polskie dziś i prosić o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny – powiedział kard. Nycz witając zgromadzonych i zapraszając do wspólnej modlitwy w uroczystość NMP Królowej Polski i Święto Narodowe 3 Maja.
We Mszy św. uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele wojska i służb mundurowych.
W homilii metropolita warszawski przypomniał o kościelnym i państwowym wymiarze świętowania, które łączą się w dniu 3 maja. Podkreślił, że twórcy Konstytucji 3 Maja po uchwaleniu ustawy zasadniczej przeszli do katedry, by tam się modlić oraz że w 1920 r. na prośbę polskich biskupów papież ustanowił w tym dniu święto NMP Królowej Polski. – 30 lat temu połączyliśmy tę obecność kościelną i państwową w dziękczynieniu za Konstytucję i za wszystkie wielkie sprawy naszej Ojczyzny – powiedział metropolita warszawski.
W kontekście religijnym świętowania przypomniał moment, w którym Kościół otrzymuje Maryję jako swoją Matkę. Zaznaczył, że w tym momencie, pod krzyżem, wszyscy uczyli się tego, co to znaczy naprawdę królować – być sługą.
Kard. Nycz przypomniał Śluby Lwowskie króla Jana Kazimierza i nawiązujące do nich Śluby Jasnogórskie kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, traktowanego przez wielu jako Interreks i duchowy przywódca na Narodu. – Wiele wskazuje na to, że jesteśmy blisko jego beatyfikacji – powiedział kard. Nycz.
Podkreślił, że kard. Wyszyńskiego cechowała miłość – do Kościoła, do Maryi i do Ojczyzny, w takiej właśnie kolejności. Zaznaczył, że był on daleki od nacjonalizmu, choć niezwykle kochał Polskę. Zwrócił też uwagę na bardzo obecny w jego życiu wątek miłości nieprzyjaciół i umiejętność odróżniania zła od człowieka, który je popełnia. – Kto nienawidzi, ten już przegrał – przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Nycz.
Mówiąc o państwowym wymiarze obchodów 3 Maja metropolita warszawski zwrócił uwagę na zdolność do współpracy dla dobra Ojczyzny zarówno twórców Konstytucji 3 Maja, jak i twórców konstytucji z 1919 r., uchwalonej u progu niepodległości, mimo ogromnych różnic poglądów i politycznego rozdrobnienia. Przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Sejmie RP, w których papież zwracał uwagę, jak ważna jest ustawa zasadnicza oparta o sprawiedliwy porządek prawny, w którego centrum stoi człowiek.
– Konstytucja to rzeczywistość niezwykle ważna. Mówiąc o Konstytucji 3 Maja i o wszystkich późniejszych Konstytucjach uchwalanych w sposób demokratyczny, trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie wolno, nie ma potrzeby sakralizowania konstytucji jako takiej. Nie ma także potrzeby jej absolutyzowania, mimo, że jest to ustawa zasadnicza – powiedział kard. Nycz. Podkreślił jednak, że nie wolno też umniejszać jej znaczenia. – Należy konstytucję uchwaloną i obowiązującą szanować i troszczyć się o nią. To właśnie dlatego konstytucja ma swoich stróżów, ma swoje struktury, wpisane w niej, które mają ją chronić i pilnować – powiedział.
Metropolita warszawski podkreślił też, że w kontekście wszystkich dyskusji nad nową konstytucją, obecnych również w Polsce, należy brać pod uwagę wzór, jakim są twórcy Konstytucji 3 Maja i wszyscy ci, którzy potrafili kochać Ojczyznę i pracować dla jej dobra, mimo podziałów.
Przypomniał też nauczanie kolejnych papieży, począwszy od Piusa XI, który podkreślał, że polityka jest jedną z ważnych form miłości bliźniego. Zaznaczył też, że polityka ma służyć człowiekowi i dobru wspólnemu. – Mówił o tym papież Pius XI, po nim uczył tego papież Paweł VI, św. Jan Paweł II, mówi o tym papież Franciszek – przypomniał.
– A skoro tak jest – kontynuował – to wszyscy ludzie Kościoła, katolicy w tej miłości i tej podstawowej formie uczestniczą. Jedni jako ci, którzy pełnią funkcje polityczne wprost, to jest wielka odpowiedzialność, co jest także wyrazem miłości, ale także wszyscy ludzie, którzy uczestniczą w stopniu minimalnym, jako obywatele, oddając swój głos, uczestniczą w wyborach.
Dodał, że warto o tej prawdzie o polityce, która jest służbą drugiemu człowiekowi i troską o dobro wspólne pamiętać. – To bardzo ważna wiedza w przededniu także tych ważnych decyzji, wobec których stoimy w najbliższych miesiącach w naszej ojczyźnie – powiedział kardynał.
Wraz z kard. Nyczem modlił się biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i liczne duchowieństwo. W Eucharystii uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści i członkowie rządu a także wojsko, policja, służby mundurowe, harcerze oraz członkowie bractw i stowarzyszeń.
KAI, „Gość Warszawski”