Jubileusz Miłosierdzia w Areszcie na Służewcu
Metropolita warszawski przewodniczył tam nabożeństwu Słowa Bożego, w którym wzięła udział grupa osadzonych.
Celebracja rozpoczęła się od znaku krzyża i krótkiej modlitwy. „Niech wierni osadzeni w tym miejscu, przekraczając próg tej kaplicy i przechodząc przez drzwi swojej celi z myślą i modlitwą skierowaną do ciebie Ojcze, doświadczą twojego miłosierdzia” – modlił się kard. Nycz. Następnie na znak łaski i pojednania pokropił uczestników nabożeństwa wodą święconą a jeden z kapłanów odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza o zagubionej owcy.
– W jedności z całym Kościołem ten obrzęd uroczyście rozpoczyna Rok Święty na terenie tego Aresztu Śledczego i staje się zachętą do głębokiego doświadczenia łaski i pojednania – zaznaczył metropolita warszawski.
Zwracając się do osadzonych w areszcie na Służewcu kard. Nycz podkreślił, że „Bóg przekracza swoją sprawiedliwość miłosierdziem i to jest nasza nadzieja zbawienia”. – Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska – dodał za św. Pawłem.
Jednocześnie wyraził radość, że kilka godzin po inauguracji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia przez papieża w Watykanie, on sam może uczestniczyć w otwarciu Roku Miłosierdzia dla więźniów. – Jesteśmy tutaj razem z wami, modlimy się o miłosierdzie dla każdego z nas, bo wszyscy go potrzebujemy – dodał.
Na zakończenie celebracji kard. Nycz udzielił osadzonym błogosławieństwa. Życzył im, by miłosierdzie Boże dotknęło serca każdego z nich, „w postaci nawrócenia, przemiany i nowego początku”.
Kapelan służewieckiego aresztu ks. Jarosław Januszewski przed nabożeństwem powiedział, iż „taka jest logika Bożego Miłosierdzia, że ci, którzy w ludzkim porządku są odsuwani na margines, dla miłosiernego Boga stają się grupą uprzywilejowaną do tego stopnia, że Syn Boży nie waha się z nimi utożsamiać gdy mówi: Byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie„.
– Rzeczywiście w tym miejscu, pomimo jego nieludzkiego charakteru i nagromadzenia różnorodnego zła doświadcza się zarówno głębokiego pragnienia Boga jak i jego uzdrawiającej mocy. Wielu z osadzonych, w niczym nie przypominających młodzieży z kółek różańcowych, w więziennej kaplicy niejednokrotnie po raz pierwszy doświadcza czułości i dobroci Boga oraz jego przebaczenia – przedstawiał Kardynałowi swoich parafian w więziennych drelichach.
W archidiecezji warszawskiej uroczysta inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia odbędzie się w niedzielę 13 grudnia o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Kard Nycz otworzy wówczas Drzwi Święte – Bramę Miłosierdzia.
ACI