„24 godziny dla Pana”. Nabożeństwo pokutne przed IV niedzielą Wielkiego Postu

Inicjatywa "24 godziny dla Pana" ma umożliwić przystąpienie do spowiedzi jak największej liczbie wiernych. W tym roku zaplanowano ją na 12 i 13 marca.

To inicjatywa papieża Franciszka, który chciał, aby stworzono możliwość przystąpienia przy tej okazji do spowiedzi wielu ludziom. „24 godziny dla Pana” to nabożeństwo pokute poprzedzające IV niedzielę Wielkiego Postu, a po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2014 roku. Wówczas papież sam przystąpił do spowiedzi, a później usiadł w konfesjonale. Podobnie było w kolejnych latach.

„On odpuszcza wszystkie twoje winy”

Hasłem tegorocznej inicjatywy są słowa „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji przygotowała specjalne materiały duszpasterskie. W pierwszej części znalazły się teksty, które zachęcają do pogłębionej spowiedzi, ale może je również wykorzystać do podjęcia aktu żalu doskonałego, jeśli w tym czasie skorzystanie z sakramentu pokuty jest niemożliwe.

Drugą część tekstów można wykorzystać w czasie oczekiwania na spowiedź przez wiernych. Są to materiały do modlitwy i medytacji w oparciu o Słowo Boże. Treści te sprawdzą się także w przygotowaniu katechezy na temat sakramentu pojednania. >>>materiały<<<

Jak zorganizować “24 godziny dla Pana”?

Należy zadbać o to, aby w piątek wieczorem, 12 marca oraz przez całą sobotę, 13 marca kościół pozostawał otwarty. W tym czasie wierni powinni mieć możliwość skorzystania ze spowiedzi. Dobrze, jeśli równocześnie w kościele odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie można rozpocząć w piątek wieczorem od nabożeństwa Słowa Bożego przygotowującego do Sakramentu Pojednania, a zakończyć celebracją świątecznej Eucharystii w sobotę po południu.

Jeśli z powodów sanitarnych celebracja sakramentów jest niemożliwa lub może w nich uczestniczyć jedynie ograniczona liczba wiernych, adoracja eucharystyczna może być transmitowana online, przygotowując w ten sposób wiernych do wzbudzenia aktu żalu doskonałego. Taki żal powoduje odpuszczenie grzechów powszednich, ale również ciężkich, ale oczywiście w tym przypadku zakłada postanowienie o odbyciu spowiedzi sakramentalnej, kiedy to tylko będzie możliwe.

kh/vaticannews