Dziękowali za niepodległość. Warszawscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę
Grupy warszawskie, w których na Jasną Górę dotarło prawie 13 tysięcy osób, stanowiły najliczniejsze spośród przybyłych pielgrzymek. Ponad 6 tysięcy pątników przyszło w prowadzonej przez paulinów 307. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej nazywanej „matką” wszystkich pielgrzymek, a w Warszawskiej Akademickiej prawie 4 tysiące.
– Jak się tu przychodzi to człowiek jest przeszczęśliwy, bo się pokłoniło Tej, do której się szło. Było ciężko, bo wiadomo: upał, asfalt, ale daliśmy radę. Upały dokuczały, ale pielgrzymka ma charakter pokutny i cieszyliśmy się, dziękowaliśmy za każdy dzień, za każdy ból – mówili pielgrzymi.
Tegoroczne piesze pielgrzymowanie było swoistym wotum i wyrazem wdzięczności za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Tematy religijne przenikały się z patriotycznymi. Podczas wchodzenia pielgrzymów na Jasną Górę dominowały biało-czerwone barwy w postaci niesionych flag, wstążek, opasek na ramionach pątników, kwiatów czy dymu rac. „Ty Maryjo uczysz nas wolności. W stulecie niepodległości chcemy Ci obiecać: jeszcze Polska nie zginęła” – modlili się przed Cudownym Obrazem pątnicy i śpiewali poszczególne zwrotki hymnu narodowego.
Silny akcent patriotyczny wybrzmiał w pieszej pielgrzymce paulińskiej, która szła pod hasłem „Wolni z Maryją”. Jak podkreślił o. Marek Tomczyk, przewodnik grupy, był to czas modlitwy „o prawdziwą wolność dla naszej Ojczyzny, dla polskich rodzin”. Pielgrzymom w sposób szczególny towarzyszyło nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, nauczyciela wolności kolejnych pokoleń Polaków. „Prymas Tysiąclecia daje nam drogowskazy, jak być człowiekiem wolnym w wymiarze osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym” – wyjaśnił paulin.
Prezydent RP Andrzej Duda podarował pielgrzymom 307. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Księgę Niepodległości, do której wierni wpisywali życzenia i modlitwy za Polskę.
Kolejne pielgrzymki piesze i rowerowe przybędą na Jasną Górę na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia.
KAI/kh