Duchowość dla Warszawy: “Spowiedź, psychoterapia, kierownictwo duchowe. Co łączy, co dzieli?”

O tym co łączy, a co dzieli psychoterapię, spowiedź i kierownictwo duchowe opowiadali w ramach kolejnego spotkania z cyklu "Duchowość dla Warszawy" dr Agnieszka Kozak, psychoterapeuta oraz o. Piotr Kropisz SJ.

Trudności w budowaniu relacji międzyludzkich, samotność, pytania o sens życia, to – zdaniem dr Agnieszki Kozak – powody, które skłaniają ludzi do podjęcia psychoterapii. – Wielu ludzi chce wiedzieć, jak ma żyć, ale tylko wy jesteście ekspertami swojego życia – podkreśliła.

Z kolei kierownika duchowego – mówił o. Piotr Kropisz SJ – szukają osoby, które potrzebują zrobić kolejny krok w sensie duchowym, aby zyskać osobistą relację z Bogiem. – Gdy ktoś decyduje się na kierownictwo duchowe, to znaczy, że ma jakąś relację z Jezusem, ale może ktoś pomoże mu, jak ma się z Nim spotkać – dodał.

Prelegenci podkreślili, że ani psychoterapeuta “nie powie co mamy robić, ani kierownik duchowy nie odpowie na pytanie czego Bóg ode mnie chce”. – Za szukanie odpowiedzi, we współpracy z osobą towarzyszącą, jestem odpowiedzialny ja sam, ponieważ jestem odpowiedzialny za swoje życie – podkreśliła dr Agnieszka Kozak.

Cykl wykładów otwartych „Duchowość dla Warszawy” koncentruje się wokół szeroko rozumianej duchowości współczesnego człowieka. Tematy dotyczą zagadnień wiedzy teologicznej i praktycznego wymiaru stosunku do Boga (modlitwa, drogi duchowości). Część rozważań dotyczy zagadnień z psychologii: więzi i komunikacji międzyludzkiej, wychowania do dojrzałości, relacji małżeńskich i rodzinnych. Niektóre wykłady mają też formę poetyckich koncertów okolicznościowych. Są to spotkania i wykłady, które pomagają mieszkańcom stolicy i okolic odkrywać niezmierzone horyzonty duchowości chrześcijańskiej i własnego serca.