„Dobry, prosty, przejrzysty i pełen pokory człowiek”. Msza święta w 90 rocznicę urodzin ks. inf. Stanisława Kura
Na początku mszy świętej kard. Nycz zauważył, że czytana dziś Ewangelia porusza temat wdzięczności. – I my również „przyszliśmy, aby dziękować Bogu za wspaniałą osobę, którą jest dla archidiecezji ks. infułat Stanisław Kur”.
– Nam jest ta wdzięczność potrzebna w stosunku do Pana Boga, abyśmy umieli przed Nim wyrazić, jak wspaniałego człowieka i kapłana spotkaliśmy na drodze naszego życia i żebyśmy umieli za niego być wdzięczni Bogu – podkreślił kard. Nycz.
Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że ks. inf. Kur odznacza się przede wszystkim „wielką i wszechstronną biblijnością” nie tylko w rozumieniu i wykładaniu Pisma Świętego, ale w życiu Pismem Świętym, w życiu Ewangelią”. – To dobry, prosty, przejrzysty i pełen pokory człowiek – dodał.
Kard. Nycz podkreślił, że wokół tych cnót „danych ks. inf. Kurowi przez Boga oraz wypracowanych przez długoletnie życie należy koncentrować dziękczynienie w dniu 90 rocznicy urodzin”. – Takim jest nam potrzebny w każdej sytuacji i w każdym dniu – dodał.
– Przyszedłem tutaj, jak samarytanin, żeby podziękować Bogu za 90 lat życia – podkreślił na początku homilii ks. in. Kur. Jubilat podzielił się w niej wspomnieniami o swoich rodzicach: Stanisławie i Annie oraz rodzeństwie: Józefie, Janie, Zofii. – Wszyscy oni już dawno odeszli, ale wszyscy darzyli mnie wielką miłością. Mam wyrzuty sumienia, że za życia mało okazywałem im swojej miłości – podkreślił.
Dalszą część homilii poświęcił wspomnieniom związanym z seminarium, ponieważ „rodzina i seminarium to dwa istotne momenty jego życia”. – Nie byłem idealnym rektorem i profesorem. Wiem co przeoczyłem. Wiem, że mogłem zrobić więcej, ale jednak przez cały czas seminarium kochałem i nadal kocham – mówił. Dodał, że najpiękniejszą rzeczą, którą może sobie wyobrazić i w którą wierzy jest to, że powołania do kapłaństwa nadal są mimo kryzysów. – Wierzę, że pokochacie seminarium i kapłaństwo, bo w tym jest sens waszego życia – zwrócił się do alumnów.
Ks. inf. Kur podkreślił, że Boga należy wielbić, przepraszać, prosić oraz dziękować Mu, ale dla niego osobiście najważniejsze jest, aby Bogu dziękować. – Każdy z nas odpowiada za co Bogu dziękować, ale najkrócej mówi o tym Pismo Święte: dziękujcie Panu, bo jest dobry.
Razem z metropolitą warszawskim mszę koncelebrowało liczne grono księży z archidiecezji warszawskiej, a o oprawę muzyczną zadbała schola seminaryjna.
Ks. inf. Stanisław Kur urodził się 13 listopada 1929 roku w Dzięciołach Bliższych. W 1953 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Ukończył studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie oraz w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Wykładał w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a w latach 1982-1997 był jego rektorem. Przełożył z języka hebrajskiego i opatrzył komentarzem Księgę Rut w Biblii Tysiąclecia. Ks. infułat Stanisław Kur jest jednym z najstarszych księży archidiecezji warszawskiej.
kh/archwwa.pl