„Czyż i wy chcecie odejść?”. Grób Pański w Archikatedrze Warszawskiej
Mozaika jest złożona z kilkuset zdjęć ludzkich twarzy i odzwierciedla wizerunek Chrystusa z klasztoru św. Katarzyny na Synaju. To jedno z najstarszych przedstawień Jezusa i symbol pierwszego Kościoła. – Kościół jest twarzą Chrystusa, wszyscy go tworzymy – mówi ks. Jaszczołt.
Na obrazie widać jednak puste miejsca, niektórych zdjęć brakuje. – To symbol osób, które odeszły. Odchodzimy od Boga nie tylko przez apostazje. Każdy grzech jest odejściem, oderwaniem się od Boga, zanurzeniem w śmierci. Jeśli ktoś odchodzi to zostaje po nim puste miejsce, którego nie da się ponownie wypełnić – podkreśla.
U dołu znajduje się pustynia, symbolizuje śmierć. – To także symbolizują zdjęcia ludzi rozsypane na piasku pustyni, wokół martwego ciała Jezusa. Jeśli ktoś odchodzi od Jezusa to zmierza w kierunku śmierci – mówi ks. Jaszczołt.
“Czyż i wy chcecie odejść?” to słowa zaczerpnięte z ewangelii św. Jana, które znalazły się nad mozaiką z Chrystusem. To pytanie, które Jezus skierował do swoich uczniów, a Szymon Piotr odpowiedział mu: “Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”.
Dlatego na pustyni oprócz zdjęć możemy zobaczyć również zielone listki, które w kontraście do śmierci, symbolizują nadzieję, żyjącego Chrystusa.
– On, przez swoje zmartwychwstanie, pokonał śmierć i grzech, i na nowo obudził nas do prawdziwego życia!
Dlatego w tegorocznej dekoracji grobu pojawia się życie, zieleń, nadzieja. Bo pewność tego, że On żyje w Kościele, ożywia i umacnia naszą wspólnotę – dodaje ks. Jaszczołt.
Grób Pański znajduje się w bocznej nawie Archikatedry Warszawskiej, po prawej stronie.
kh/archwwa.pl