“Czy doświadczenie milczenia Boga jest argumentem przeciw Jego istnieniu? Debata wokół książki ks. Dobrzenieckiego”

“Ukrytość i Wcielenie”. Teistyczna odpowiedź na argument Johna L. Schellenberga za nieistnieniem Boga - to najnowsza książka ks. Marka Dobrzenieckiego, kapłana Archidiecezji Warszawskiej związanego z Akademią Katolicką w Warszawie. W czwartek 20 maja wokół tej publikacji odbędzie się debata z udziałem autora: "Czy doświadczenie milczenia Boga jest argumentem przeciw Jego istnieniu?"

Debatę z udziałem ks. Marka Dobrzenieckiego organizowaną przez Instytut Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie będzie można śledzić w internecie m.in. na kanale You Tube i Facebooku uczelni w czwartek 20 maja od godz. 17.00.

Oprócz autora wezmą w niej udział: prof. Ryszard Mordarski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Stanisław Ruczaj z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Piotr Sikora, prof. Akademii Ignatianum w Krakowie oraz dr Sebastian Duda.

Filozofowie spierać się będą “Czy doświadczenie milczenia Boga jest argumentem przeciw Jego istnieniu?”. Pytania będzie można zadawać im na czacie.

Książka “Ukrytość i Wcielenie” autorstwa ks. Marka Dobrzenieckiego ukazała się nakładem WAM.

>> spis treści
>> fragment książki

W ocenie filozofa, prof. Jacka Wojtysiaka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego książka ks. Marka Dobrzenieckiego stanowi jedyną w literaturze polskiej – i unikalną w literaturze światowej – pełną i szczegółową monografię na temat aktualnych dyskusji toczących się wokół argumentu Schellenberga za nieistnieniem Boga.

“Praca dostarcza bogatego materiału erudycyjnego, przede wszystkim z zakresu współczesnej analitycznej filozofii religii i teologii chrześcijańskiej, a także proponuje oryginalne rozwiązanie problemu. Napisana została typowym dla filozofii anglosaskiej jasnym i precyzyjnym stylem, z dużą dbałością o ścisłość argumentowania, a zarazem bezpośrednim i żywym językiem, co sprawia, że może być czytana nie tylko przez specjalistów, ale także przez wszystkich – przygotowanych intelektualnie – ludzi wierzących, wątpiących i poszukujących” – podkreśla prof. Wojtysiak

Zdaniem ks. prof. Jana Sochonia z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, “rozprawa została doskonale skomponowana, ujęta w eleganckim stylu, z maestrią myślową i precyzją pojęciową”. “Nieobce są jej autorowi emocje polemiczne. Tego rodzaju krytycyzm nie jest cechą często spotykaną w polskich środowiskach naukowych” – komentuje ks. prof. Jan Sochoń.

– Serwis internetowy Archidiecezji Warszawskiej nie tylko udostępnia informacje z jej życia, ale to także przestrzeń do dzielenia się informacjami o książkach, publikacjach i różnych dokonaniach naszych księży – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. – Z dumą informujemy zawsze o inicjatywach i naszych księży.