Caritas Archidiecezji Warszawskiej poinformowała o śmierci trzeciej osoby z COVID-19

W szpitalu jednoimiennym zmarła trzecia osoba, podopieczna Zakładu Opieki Leczniczej Caritas przy Krakowskim Przedmieściu • Stan pozostałych zakażonych COVID19 jest względnie stabilny • Są pod całodobową opieką lekarza, ale placówce potrzebne są wciąż pielęgniarki

Komunikat

Z przykrością informujemy,  iż w dniu dzisiejszym nad ranem odnotowaliśmy kolejny, 3 zgon pacjenta z Oddziału II  ZOL spowodowany  zakażeniem COVID-19. Osoba ta miała także, jak wszyscy nasi pacjenci, inne choroby współistniejące. Stan 3 chorych uległ destabilizacji, u 2 włączono antybiotykoterapię. Stan  pozostałych chorych jest względnie stabilny. Kontynuowane jest leczenie objawowe. Lekarz pozostaje na oddziale całodobowo ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Opieka jest kontynuowana.

Nadal borykamy się z brakiem personelu pielęgniarskiego. Kolejne 3 osoby skierowane wczoraj przez wojewodę do pracy w ZOL nie nawiązały z nami kontaktu, mimo obowiązku podjęcia kontaktu w ciągu 12h i mimo tego, że decyzje wojewody mają nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy wsparcie w zakresie zaopatrzenia w sprzęt ochronny od Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który przekazał gogle, maski FFP2, maski chirurgiczne, fartuchy medyczne foliowe i zwykłe, rękawice nitrylowe zwykłe i grube, kombinezony barierowe, czepki na głowę i naczynia jednorazowe. To, w sensie ilościowym, ciągle pomoc nieadekwatna do skali naszych potrzeb ale każda taka dostawa to krok do przodu i krok ku większemu bezpieczeństwu personelu. Wspiera  nas także, w zakresie drobnej pomocy, wiele prywatnych osób i instytucji. Wszystkim darczyńcom wyrażamy wdzięczność.

Zarząd Caritas Archidiecezji Warszawskiej

stan na 16 kwietnia 2020