Biskupi wzięli udział w szkoleniu dotyczącym pilotażowego programu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich
W szkoleniu, które odbyło się w Domu Arcybiskupów Warszawskich wzięło udział 28 biskupów z metropolii warszawskiej oraz innych polskich diecezji, m.in. metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita białostocki abp Józef Guzdek, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak, oraz specjaliści – prowadząca spotkanie Ewa Kusz, członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich oraz o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.
Szkolenia dla biskupów są częścią pilotażowego programu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, która przygotowuje dla całego Kościoła nowe, uniwersalne wskazania dotyczące ochrony małoletnich i bezradnych dorosłych. – Ten ogólny schemat, który zostaje zaproponowany każdemu Kościołowi w świecie, będzie przekładany potem na konkretne projekty krajowe – wyjaśnia abp Wojciech Polak, Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.
Najpierw jednak papieska komisja zamierza przedyskutować nowy dokument z wybranymi episkopatami na świecie, w tym z Konferencją Episkopatu Polski. – To pierwsze szkolenia dla biskupów w takiej formie grupowej, gdzie księże biskupi świadomie wybierają, żeby uczestniczyć w projekcie pilotażowym papieskiej komisji – mówi o. Adam Żak. Komisja, jak tłumaczy, przygotowuje „ramowe i uniwersalne wskazania dla całego Kościoła” w zakresie ochrony małoletnich, „dlatego doświadczenie Kościołów powinno zostać również wzięte pod uwagę”.
– Księża biskupi szkolą się w jakim kierunku komisja zamierza pójść z mandatu papieskiego, ale chcą też przedstawić swój punkt widzenia i zrozumieć, jakie są wobec nich oczekiwania i jak wpisać się w ten uniwersalny nurt pracy nad ochroną małoletnich i osób bezradnych – dodaje o Adam Żak.
To okazja – jak wyjaśnił prymas – aby biskupi mogli „zgłosić pewne uwagi do tego projektu, omówić go, ale też zobaczyć, jakie są punkty ciężkości, w jaki sposób przyjmujemy te wskazania, które Kościół powszechny nam proponuje”.
Podczas spotkań biskupi zapoznają się również z rozwiązaniami, które wprowadziły inne kraje w zakresie ochrony małoletnich.
O. Żak zapytany o to, czy biskupi chętnie uczestniczą w spotkaniach, powiedział, że „po pierwszym szkoleniu większość uczestników poprosiła o następne, dodatkowe spotkanie, niezwiązane już z tymi uniwersalnymi wskazaniami”. – To co interesowało biskupów, to były profile sprawców, jak sobie radzić z ewentualnym przywracaniem do posługi albo jak sobie radzić z księżmi skazanymi wyrokami kanonicznymi, czy również państwowymi, więc zainteresowanie tematem jest i bardzo się z tego cieszymy – mówił o. Żak.
Prymas Polski odpowiadając na pytanie o wyzwania przed jakimi stoi obecnie Kościół, jeśli chodzi o ochronę małoletnich, podkreśla, że aktualnie chodzi przede wszystkim o „tworzenie środowiska bezpiecznego”.
– Dzisiaj przede wszystkim, także w kontekście tego szkolenia, nie tyle chcemy podejmować samą kwestię interwencji, czyli działań związanych z samymi przestępstwami dotyczącymi krzywdzenia osób małoletnich, ile bardziej tworzenia środowiska bezpiecznego, a więc projektów prewencji, projektów, które będą w ten sposób pomagały w skutecznym działaniu dla całego Kościoła – mówił abp Polak.
To drugie szkolenie dla biskupów, które odbyło się w Polsce. Ostatnie, trzecie zaplanowano w marcu w Gdańsku.