Biskupi modlili się przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki. „Uczmy się jego wierności i wolności w prawdzie”

Biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym KEP, w przypadającą w tym roku 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odprawili uroczystą Mszę Świętą w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a kazanie wygłosił przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda. W liturgii, oprócz polskich biskupów, udział wziął nuncjusz apostolski, prezbiterzy, rodzina ks. Jerzego Popiełuszki i wierni. 

Na początku Mszy metropolita warszawski przywitał zebranych. – Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu przybywali pielgrzymi przez cale 40 lat, szczególnie w roku beatyfikacji. Bywali tu papieże, prezydenci państw. Dzisiaj bardzo serdecznie witam Konferencję Episkopatu Polski – mówił. Zwrócił uwagę na „drogę krzyża”, którą wskazywał bł. Jerzy Popiełuszko, Eucharystię – do której prowadził i słowa św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, jakie mu przyświecały i są dziś bardzo aktualne. 

 

 

Kazanie wygłosił przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda. Nawiązując do wspomnienia św. Barnaby, przypomniał jego owocną apostolską, misyjną posługę i męczeńską śmierć na Cyprze. Przywołując patrona świątyni, św. Stanisława Kostkę, przypomniał, że Kościół w Polsce czci go jako patrona młodzieży.  Zauważył, że ta świątynia ma jeszcze jednego ważnego patrona, posługującego swego czasu w niej ks. Jerzego Popiełuszkę. Mówił, że wielu z uczestników tej liturgii miało możliwość osobiście go poznać, obserwować jego działalność dla dotkniętych niesprawiedliwością. 

– Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ks. Jerzy stał się symbolem wolności. Był wolny w Chrystusie i wolny w prawdzie – mówił hierarcha dodając, że grób tego męczennika do dziś przyciąga szukających wolności, czyli ostatecznie – szukających Chrystusa.

 

Abp Wojda o ks. Popiełuszce: „Wartości, które głosił rozbudzały świadomość wolności”

Abp Wojda podkreślił, że jako Konferencja Episkopatu Polski biskupi przybyli tu dziś, by dziękować Bogu za świadectwo kapłańskiego życia bp. Jerzego Popiełuszki, przepełnionego miłością Boga i bliźniego, skierowanego na Prawdę. 

– Wartości, które głosił rozbudzały świadomość wolności – mówił hierarcha zauważając, że uderzało to w podstawy komunistycznego systemu i zaowocowało męczeńską śmiercią kapelana Solidarności. – Na przekór wszystkim ludzkim spekulacjom, Pan Bóg objawia swoją sprawiedliwość. Prawda, jak mówił ks. Jerzy, ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie ukrywać – mówił gdański metropolita. – Tak było w jego przypadku – prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała, a Boża sprawiedliwość sprawiła, że czcimy go jako świętego – dodał. 

Przypomniał żywot bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przybliżył jego sylwetkę i nauczanie. – Uczmy się tej postawy, jego wierności i wolności w prawdzie – zakończył, wzywając, by jego świadectwo wciąż przemawiało, bo jest ważne również dziś. 

Przed liturgią biskupi zwiedzili Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. 

KAI