Kard. Nycz odprawił Mszę na Cmentarzu Powstańców Warszawy

"Trudno wyobrazić sobie te uroczystości bez Mszy świętej" - powiedział kard. Kazimierz Nycz • Wieczorem 1 sierpnia odprawił Mszę polową na Cmentarzu Powstańców Warszawy na zakończenie całodniowych uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Metropolita warszawski podkreślił, że poza modlitwą za zmarłych, uczestnikom Mszy świętej towarzyszy intencja dziękczynna za świadectwo bohaterów, świadectwo ich miłości do Ojczyzny.  Zaznaczył też, że ważnym celem jest również przekazanie pamięci o tych wydarzeniach i wartościach młodemu pokoleniu.

Wraz z kard. Nyczem, Mszę na Cmentarzu Powstańców Warszawy koncelebrował m. in. abp Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego. W modlitwie wzięli udział uczestnicy Powstania, m. in. Wanda Traczyk-Stawska, sanitariuszka, żołnierz Powstania Warszawskiego, honorowa obywatelka miasta stołecznego Warszawy.

W kazaniu kard. Nycz podziękował zebranym za udział w uroczystościach i Mszy świętej. Podkreślił, że trudno sobie wyobrazić te uroczystości bez Eucharystii i podziękował Wandzie Traczyk-Stawskiej za troskę o to.

Wymieniając liczne miejsca Warszawy, w których upamiętnieni są Powstańcy, wskazał, że Cmentarz Powstańców Warszawy jest wyjątkowy – tu spoczywa ponad 100 tys. poległych w walkach, również ludność cywilna – ludzie, którzy poświęcili życie za wolność Warszawy i Ojczyzny.

Metropolita warszawski wspomniał bohaterską posługę kapelanów podczas Powstania Warszawskiego. „Biorących udział w walkach o Warszawę karmili na życie wieczne eucharystycznym chlebem, co daje nam porękę do przekonania, że ci z nich, którzy polegli, uczestniczą już w chwale nieba” – powiedział kard. Nycz.

Mszę świętą poprzedziły uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy pomniku „Polegli Niepokonani”, gdzie miały miejsce modlitwy międzyreligijnej w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania, Apel Poległych i złożenie wieńców przez delegacje.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy we wspólnych mogiłach pochowano ponad 100 tys. w większości bezimiennych cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji, którzy polegli w walkach, zostali zamordowani w masowych egzekucjach i spaleni podczas 63 dni Powstania Warszawskiego w różnych dzielnicach miasta.

KAI/archwwa.pl

Zobacz też

Modlitwy i Msza św. w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy 1 sierpnia wieczorem odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy pomniku “Polegli Niepokonani” odbył się Apel Poległych i modlitwy międzyreligijne. Na koniec Mszy polowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz