305. Warszawska Pielgrzymka Piesza w drodze na Jasną Górę

Pod hasłem „Maryja Bramą Miłosierdzia” ze stolicy na Jasną Górę 6 sierpnia wyruszyła 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza.

Rozpoczęła ją Msza św. sprawowana przed paulińskim kościołem pw. Świętego Ducha. Pielgrzymi dotrą na Jasną Gorę 14 sierpnia.

Liturgii inaugurującej wędrówkę na Jasną Gorę przewodniczył bp Michał Janocha. Pomocniczy biskup archidiecezji warszawskiej podkreślił, że pielgrzymka ma zarówno wymiar indywidualny, bo pątnicy idą z własnymi intencjami, ale i społeczny, bo przecież wędrują we wspólnocie. „Nie idę sam. Jestem maleńką cząstką wielkiej wspólnoty pielgrzymiej, a wspólnota pielgrzymia jest maleńką cząstką wielkiego Kościoła” – mówił bp Janocha.

Kaznodzieja zwrócił uwagę także na historyczny wymiar pielgrzymki. Pątnicy wpisują się w tradycję pielgrzymowania na Jasną Górę, mijając święte miejsca naszej ojczyzny, które, jak zauważył bp Janocha, są duszą tego narodu. „Bez tych świątyń naród nie byłby narodem. Wspominamy z wdzięcznością to, co wydarzyło się 1050 lat temu” – powiedział  biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej w nawiązaniu do jubileuszu Chrztu Polski.

Biskup dodał, że najgłębszym aspektem wędrówki jest jej wymiar teologiczny, przez co należy rozumieć pielgrzymkę jako metaforę życia. „Życie ludzkie ma sens, ponieważ ma cel. Jeżeli nie wiem po co żyję, to moje życie staje się bezsensowne” – mówił bp Janocha.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Maryja Bramą Miłosierdzia” bp Janocha podkreślił, że to Maryja jest pierwszym mostem wiodącym z ziemi ku niebiosom. „To w Maryi i poprzez nią, Bóg w Jezusie Chrystusie dokonuje zbawienia świata” – podkreślił. Dodał, że Kościół w Maryi jest matką, a człowiek, który odchodzi od matki staje się sierotą. „My nie jesteśmy sierotami. Nasze życie jest wypełnione sensem, chociaż jesteśmy słabi i grzeszni, jak gliniane naczynia, ale Pan Bóg się nie waha w te gliniane naczynia włożyć skarb” – przekonywał bp Janocha. Podkreślił, że mamy budować mosty, mamy być świadkami miłości Boga, wpatrzeni w Maryję, która jest Bramą Miłosierdzia i naszym Taborem, na którym spotykamy Chrystusa.

Warszawska Pielgrzymka Piesza należy do najstarszych w Polsce. Niemal nieprzerwanie wędruje na Jasną Górę od 1711 roku. Najwięcej pątników uczestniczyło w warszawskiej pielgrzymce w latach 80. XX wieku. W rekordowym roku 1982 było to nawet 49 tys. osób.

Pielgrzymi wędrować będą 9 dni, by wejść na Jasną Górę 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W roku ubiegłym w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej wzięło udział ok. 5,6 tys. osób.

KAI

fot. „Gość Warszawski”