Duszpasterstwo Środowisk Medycznych


O Duszpasterstwie

Dlaczego kościół św. Zygmunta?

Środowisko medyczne  praktycznie już od lat funkcjonuje przy kościele św. Zygmunta, przy pl. Konfederacji 55. To miejsce, w którym swoje początki ma ruch hospicyjny Warszawie. Pierwsze hospicjum założone w 1987 r. przez Katarzynę Dembińską powstało właśnie tam. Na bazie lekarzy i zespołu hospicjum powstał też Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej.

Drugi powód to lokalizacja – kościół św. Zygmunta położony jest niedaleko Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a duszpasterstwo będzie otwarte również na studentów nowopowstałych kierunków medycznych UKSW.

Duszpasterstwo dla całego środowiska

Od 30 września co niedzielę o godz. 17.30 w kościele św. Zygmunta będzie odprawiana Msza św. dla środowiska medycznego. Zaproszeni są na nią nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też farmaceuci, rehabilitanci, fizjoterapeuci, laboranci, ratownicy medyczni, opiekuni medyczni a także wolontariusze hospicyjni czy domów opieki społecznej.

– Chodzi o integrację – podkreśla ks. Władysław Duda, archidiecezjalny duszpasterz środowisk medycznych. – Kazania będą poruszały tematykę niedzielnych czytań biblijnych, a po liturgii będzie można spotkać się, porozmawiać w tym gronie. Być może pojawią się nowe inicjatywy – zapowiada archidiecezjalny duszpasterz środowisk medycznych. Ma on nadzieję, że spotkaniami zainteresują się też studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W jego zamyśle, duszpasterstwo środowisk medycznych przy kościele św. Zygmunta będzie miało szeroką formułę. Ks. Duda zapewnia, że „będzie otwarte na wszystkich, także na osoby poszukujące, które dotąd nie miały odwagi przyjść do stowarzyszeń katolickich, gdyż wydaje im się, że tam nie pasują albo nie dojrzeli jeszcze do takiego zaangażowania”.

Ks. Duda podkreśla, że fundamentem duszpasterstwa środowisk medycznego jest człowiek chory. W nim, jak w soczewce, mają się skupić wszelkie działania i inicjatywy. Duszpasterstwo ma „sprowokować do zmiany spojrzenia na drugiego człowieka”.

Do tej pory w archidiecezji warszawskiej duszpasterstwo służby zdrowia funkcjonowało w małych, kilkunastoosobowych grupach i one nadal będą kontynuowały wypracowane przez siebie formy spotkań. Własne spotkania mają m.in. lekarze ze Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich, podobnie pielęgniarki z analogicznego stowarzyszenia. Medycy spotykają się też na Żoliborzu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który jest uznawany za patrona służby zdrowia w Warszawie. Spotkania grupy etycznej odbywają się przy kościele oo. orionistów.