Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

W najbliższym czasie…

Międzynarodowe Sympozjum katechetyczno-socjologiczne pt. Edukacja religijna młodzieży, Wyzwania i perspektywy. 14-15 czerwca KUL

W imieniu KUL serdecznie zapraszam na Międzynarodowe Sympozjum katechetyczno-socjologiczne pt. Edukacja religijna młodzieży. Wyzwania i perspektywy, które odbędzie się w dniach 14-15 czerwca, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Al. Racławickie 14, Lublin, Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031. Udział w konferencji jest darmowy.

Więcej informacji i szczegółowy program w linku poniżej

Zaproszenie i informacje

Strefa Nowych Technologii w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Mamy zaszczyt zaprosić podopiecznych Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej na prapremierowe otwarcie Strefy Nowych Technologii w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które odbędzie się w terminie od 6 do 11 maja.

Ilość miejsc jest ograniczona (30 osób na godzinę), dlatego obowiązuje wcześniejsza rezerwacja na stronie wydarzenia.

Strefa Nowych Technologii jest miejscem, gdzie historia spotyka się z nowoczesnymi technologiami, tworząc niezapomniane doświadczenia edukacyjne. Na wyciagnięcie ręki dostępne będą wszystkie projekty Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej:

 

  • „Lotnicy – wojna w przestworzach” czyli gamingowy projekt edukacyjny, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Gra podzielona jest na dwie części: zręcznościową i edukacyjną. W pierwszej misji Twoim zadaniem jest zestrzelenie wrogich samolotów. Natomiast druga część polega na zwiedzaniu precyzyjnie odwzorowanego hangaru, w którym stacjonowali polscy piloci.
  • „Gra Szyfrów VR” –  ukazująca mało znane dokonania polskich kryptologów. Zadaniem gracza jest złamanie bolszewickiego szyfru i unieszkodliwienie pancernych pociągów wroga. Rzecz dzieje się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
  • „Szybowcowa ‘87” – aplikacja, dzięki której masz możliwość zwiedzania peerelowskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowana była prasa podziemna. Mieszkanie jest w pełni interaktywne, możesz więc powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy SB czy obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.
  • „Warsaw Rising” czyli gra, w której gracz wciela się w dowódcę drużyny, a jego zadaniem jest przeprowadzenie zespołu przez 63 dni Powstania Warszawskiego. To wymaga sprytu, umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania trudnych decyzji.
  • „Świadectwo poMOCY” – filmowa etiuda zrealizowana w technologii VR opowiadająca o historii Błogosławionej rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom wbrew zakazom okupanta. Niestety wskutek donosu cała rodzina, wraz z ukrywanymi Żydami została stracona. To wzruszająca opowieść zrealizowana w poruszający sposób.
  • „Cyfrowi Bohaterowie” projekt przybliżający historię powstania Wolnych Związków Zawodowych.

Całość zamknięta w duchu najnowszych technologii oraz gamingu.

Z niecierpliwością czekamy na wspólną podróż przez historię i technologię w Centralnym Przystanku Historia IPN!

 

Bezpłatne szkolenie wyjazdowe na temat na „Skrzyżowaniu kultur i religii” dla katechetów ze szkół warszawskich (również prywatnych)

W dniach 14-16.06.2024 odbędzie się bezpłatne szkolenie wyjazdowe na temat na „Skrzyżowaniu kultur i religii” dla katechetów ze szkół warszawskich (również prywatnych).
W ramach szkolenia będzie możliwość odwiedzenia Sanktuarium w Sokółce i Świętej Wodzie, synagogi w Tykocinie, klasztoru i muzeum ikon w Suprśli oraz meczetu w Kruszynianach.
Wyjazd w dniu 14.06.2024 o 13:00 powrót około 14:00 16.06.2024.

Zapisy pod linkiem https://kursy.wcies.edu.pl/pl/Szkolenia-w-zakresie-religii-etyki-i-filozofii.

Wszystkie informacje u doradczyni metodycznej w zakresie religii WCIES Anny Parfenovich tel. 793919018

 

Był miłośnikiem życia – Spotkanie duszpasterstwa Laudato Si’ w Archidiecezji Warszawskiej – zaproszenie od ks. Marcina Uhlika

 

Jako diecezjalny duszpasterz środowiska Laudato Si’ serdecznie zapraszam przedstawicieli parafii,  zgromadzeń życia konsekrowanego, ruchów i katechetów Archidiecezji Warszawskiej do uczestnictwa w spotkaniu duszpasterstwa Laudato Si’ pt. Był miłośnikiem życia.

Jaka jest r6znica między ekologią integralną a ideologią ekologizmu? Czy Zielony ład jest rzeczywiście  ,,zielony”? W  jakim stopniu  został zanieczyszczony nasz  wsp6lny dom  po  jednej z największych na świecie awarii oczyszczalni ścieków, jaka miała miejsce w warszawskiej ,,Czajce” w 2019 roku? Jak bardzo słyszalny jest krzyk naruszenia godności człowieka, gdy w niektórych państwach Europy prawo dopuszcza eksperymenty na ludzkich zarodkach do 14 dnia ich rozwoju? To wybrane zagadnienia wypływające z rozważań nad Encykliką Laudato Si’ Papieża Franciszka, które będą poruszane na spotkaniu. W czasie adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy uwielbiali Boga za dzieło stworzenia, ,,które można zrozumieć tylko jako dar, który pochodzi z otwartej dłoni Ojca nas wszystkich” (Papież Franciszek, Encyklika Laudato Si’, 76).

Spotkanie odbędzie się  w sobotę 14 września 2024 w Domu Rekolekcyjnym Parafii św. Huberta w Zalesiu G6rnym. ul. Białej Brzozy 23, 05-540 Zalesie Górne. Zapisy drogą mailową: marcin.uhlik@gmail.com do dnia 26 maja 2024. Koszt 150zl, płatny w dniu spotkania.

Zainteresowane osoby otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu.

Harmonogram:

9.00 recepcja

9.30 wykład pierwszy: Ekologia integralna a ideologia ekologizmu

11.00 przerwa na kawę

11.30 wykład drugi:

  1. Jakie konsekwencje niesie Zielony ład?
  2. Skutki awarii w oczyszczalni scieków ,,Czajka” dla ekosystemu Wisły

13.00 obiad

14.30 wykład trzeci: Chimery ludzko – zwierzęce

15.30 praca w grupach: Propozycje działań w ramach duszpasterstwa Laudato Si’

16.30 przerwa na kawę

17.20 adoracja

18.00 Msza święta

19.00 kolacja

KONFERENCJA „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji: Powrót hipotezy Boga”

Zapraszam na Konferencję: „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji: Powrót hipotezy Boga”, która odbędzie się w Niepołomicach w dniach 3-4 czerwca br.

Wśród wykładowców jest biochemik Douglas Axe, fizyk Brian Miller, filozof Jay W. Richards i teolog o dr Michał Chaberek.

Rejestracja i więcej informacji na stronie www.konferencja.wiarainauka.pl

 

WYKŁAD I DYSKUSJA „Praktyka obrony życia a dobra teoria” – ZAPROSZENIE

 

W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie, kościół Świętego Ducha, OO.Paulini, ul. Długa 3, w dniu 6 maja br. o godz.18.00 odbędzie się wykład prof.dr.hab. Marka Czachorowskiego na temat: Praktyka obrony życia a dobra teoria. Wykładowca jest etykiem i propagatorem myśli filozoficznej Karola Wojtyły, jak i katolickiego i ogólnoludzkiego rozumienia wartości życia. Podczas wystąpienia podejmie wątki respektu dla życia poczętego, w tym w sytuacjach budzących wciąż polemiki i emocje. Wykład jest szczególnie aktualny wobec zagrożeń prawnych wobec daru życia. W organizację wydarzenia zaangażowany jest jeden z katechetów naszej Archidiecezji, który serdecznie zaprasza koleżanki i kolegów do wysłuchania wykładu i włączenia się w dyskusję po nim. Będzie to też sposobność do nawiedzenia Sanktuarium istniejącego od 2019 r. Wykład poprzedzi Msza św. o godz.17.00. W załączeniu plakat.

Plakat

PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI

w terminie 01 – 02 lipca 2024 organizowana jest Pielgrzymka Nauczycieli z Warszawy na Jasną Górę

Przebieg Pielgrzymki w drodze do Częstochowy 01 lipca 2024

  1. Wyjazd o godzinie 06:00. spod kościoła p. w. św. Jakuba przy pl. Narutowicza w Warszawie
  2. Zwiedzanie kościoła w miejscowości Gidle (około godziny)
  3. Nawiedzenie kościoła w miejscowości Aleksandrówka – spotkanie z siostrą zakonu klauzurowego Dominikanek
  4. Przyjazd do Częstochowy na 15:00 – rozlokowanie w noclegowni

Przebieg Pielgrzymki w drodze z Częstochowy 02 lipca 2024

  1. Wymeldowanie się z noclegowni pomiędzy godziną 08:00 – 09:00 i zapakowanie bagaży do autokaru
  2. Pobyt w Częstochowie do godziny 16:30
  3. Wyjazd z Częstochowy około 16:30
  4. Powrót do Warszawy pomiędzy godziną 20:00 – 21:00 na pl. Narutowicza i rozwiązanie pielgrzymki

Na miejscu Ogólnopolskie Duszpasterstwo Nauczycieli proponuje nauczycielom:

1 lipca, poniedziałek

15:00 – Sympozjum (Aula św. Jana Pawła II)

21:00 – Apel Jasnogórski – bp Piotr Turzyński

21:30 – 22:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

23.:00 – Eucharystia

 

2 lipca, wtorek

9:30 – Modlitwa i refleksja (Jasnogórski Szczyt)

10:45 – Wykład programowy

11:30 – Koncert

12:00 – Eucharystia

15:00 – Droga Krzyżowa

16:00 – Nabożeństwo rozesłania

 

UWAGA

  1. Koszt Pielgrzymki – 80 zł. Wpłat należy dokonywać na konto: NSZZ SOLIDARNOŚĆ PRACOWNIKÓW OŚWIATY I WYCHOWANIA – OCHOTA WŁOCHY URSUS 98 1020 1097 0000 7102 0122 5325, koniecznie z dopiskiem: nocleg, ubezpieczenie, nazwisko i imię oraz nr tel. lub e-mail osoby jadącej na Pielgrzymkę. Kontakt: 519 188 305 – p. Małgosia.
  2. W czasie Pielgrzymki wyżywienie we własnym zakresie. Dla chętnych obiad 2 lipca o 14:00 w Barze Pielgrzyma: zupa pomidorowa, kotlet drobiowy mielony, ziemniaki, surówka i kompot (cała grupa dostaje to samo), koszt – 40 zł. Opłatę za obiad wnosimy razem z opłatą za nocleg i ubezpieczenie z dopiskiem: nocleg, ubezpieczenie, obiad, nazwisko i imię oraz nr tel. lub e-mail osoby jadącej na Pielgrzymkę. Kontakt w sprawie obiadu: 511 170 787 – p. Jola.
  3. Osoby, których opłaty wpłyną na konto do 25 czerwca 2024 r. będą ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 100 tys. Po tym terminie uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie. Wyższe kwoty ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków – we własnym zakresie.
  4. Jeżeli osoba jadąca na Pielgrzymkę nie odwoła wyjazdu lub obiadu do godz. 21:00 dn. 27 czerwca 2024, to zwrot kosztów pielgrzymki nie będzie możliwy.

 

MSZA MŁODYCH

Wszystkich szukających młodego Kościoła zapraszamy na Msze Młodych. Cykl ten wystartował 7 kwietnia i odbywać się będzie w każdą niedzielę o godzinie 20.00 w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie Ursus przy ul. Sosnkowskiego 34 (3 min od stacji PKP/SKM).

Przeżywanie tych Eucharystii kierujemy do młodzieży, młodych dorosłych i tych dorosłych, którzy szukają świeżego spojrzenia na Boże Słowo i depozyt Bożych sakramentów. W trakcie Mszy Młodych posługują muzycy, którzy na co dzień uczestniczą w produkcji muzyki rozrywkowej w naszym kraju w radiu i w telewizji, często grają koncerty w najbardziej znanych chrześcijańskich zespołach, a u nas przekuwają swój warsztat w żywe zaangażowanie w modlitwę, które udziela się całemu zgromadzeniu.

Późniejsza pora sprzyja, aby na koniec Dnia Pańskiego i na początku nadchodzącego tygodnia pracy, zasiąść do Stołu z Jezusem i czerpać od Niego siły i inspiracje na następne dni.

Zapraszamy na tę Ucztę!

PLAKAT