Jego wiersze wciąż żyją
– Wiersze ks. Jana Twardowskiego wciąż żyją. Bardzo wielu ludzi prawdziwie je przeżywa i odnosi do swojego życia. Pomyślałem, że warto do nich dotrzeć. Moi bohaterowie chętnie zgodzili się pokazać kawałek swojego prawdziwego życia – mówił podczas pokazu prasowego, który odbył się 19 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich, reżyser Dariusz Gajewski. Dodał, że dokument powstał z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego poety.
Na obraz składa się siedem ludzkich historii. Każdy z bohaterów w wierszach ks. Twardowskiego odkrywa wskazówkę – komentarz do własnego życia. Motorniczy zauważa, że do szczęści idzie się małymi kroczkami, uczennica, odkrywa, że do życia trzeba mieć dystans, a żona, że tęsknota za mężem także może być spotkaniem.
– Zauważyłem pewną prawidłowość. Ludzie, którzy czytają poezję ks. Jana odnajdują w niej coś, czego nie mają na co dzień – ciszę i harmonię – powiedział reżyser.
W filmie wypowiadają się także osoby, które osobiście znały księdza poetę. – Z ks. Janem Twardowskim w stołecznym kościele sióstr wizytek pracowałem 15 lat. To on nauczył mnie, że najpierw trzeba być człowiekiem, potem dobrze jest być chrześcijaninem, a na końcu księdzem. Ks. Jan jako ksiądz był dość nietypowy – bo ludzki – mówi w filmie ks. Aleksander Seniuk, rektor kościoła sióstr wizytek.
Bohaterowie są autentyczni. – To były dla nich naturalne sytuacje, oni po prostu pokazali nam swoje życie – wyjaśnia reżyser. Uznanie kieruje także w stronę operatora, który towarzyszył debiutantom z empatią.
„Czas niedokończony” powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych – największej państwowej wytwórni filmowej w Polsce, która odpowiada za takie obrazy jak „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, |Panie Dulskie” Filipa Bajona czy „Róża” Wojciecha Smarzowskiego.
Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń („Plac Zbawiciela”, „Jeszcze nie wieczór”, „Papusza”).
Reżyser Dariusz Gajewski jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz twórcą filmów fabularnych („Warszawa”, „Lekcje Pana Kuki”) i dokumentalnych.
Film trafi do kin 27 listopada.
„Gość Warszawski”



