X Misterium Męki Pańskiej

Miejsce: Góra Kalwaria, Rynek Miejski
W sobotę 1 kwietnia (u progu Wielkiego Tygodnia, w wigilię Niedzieli Palmowej) o godz. 15.00 Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę a na jej ulicach, jak przed wiekami, odegrane zostanie Misterium Męki Pańskiej, objęte honorowym patronatem przez kard. Kazimierza Nycza

Tradycyjnie już, w sobotę przed Niedzielą Palmową na ulicach Góry Kalwarii odegrane zostanie Misterium Męki Pańskiej. W tym roku będzie to szczególne wydarzenie – zapowiadają organizatorzy – ponieważ odbędzie się po raz dziesiąty oraz po dwuletniej przerwie związanej z pandemią.

– Będą to największe i jedyne takie rekolekcje na Mazowszu prowadzone cyklicznie od 2010 r. przez Bractwo Misterium Męki Pańskiej. To niezwykłe wydarzenie, wprowadzi nas w przeddzień Niedzieli Palmowej w dynamiczny sposób w przeżywanie Paschy i Misterium Wielkiego Tygodnia – podkreślają organizatorzy. – Wejdziemy w przestrzeń miejską, aby pokazując Mękę Jezusa Chrystusa dać świadectwo naszej wiary – dodają.

W organizację Misterium Męki Pańskiej jest zaangażowanych ponad sto osób, które poprzez słowo, muzykę i grę aktorską przypomną zarówno wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. – Sięgając do pięknej tradycji XVII-stowiecznej Nowej Jerozolimy (obecnie Góry Kalwarii), w której corocznie odbywały się misteria na Mazowszu wskrzeszamy historię i tożsamość naszej Małej Ojczyzny – dodają.

W tym roku organizatorzy zapowiadają pewne zmiany – sceny będą ustawione na jednej płaszczyźnie na wzniesieniu kościoła Na Górce, co – jak wyrażają nadzieję organizatorzy – poprawi komfort oraz pozwoli uczestnikom zobaczyć i usłyszeć detale, które wcześniej umykały podczas „wędrowania w tłumie”.

– Zmiana w bardziej statyczną formę stworzy lepsze warunki do refleksji, zadumy i modlitwy, o którą czasem trudno w czasie przejść między scenami, kiedy każdy szuka miejsca, żeby lepiej widzieć – podkreślają organizatorzy.

Ze sceny wybrzmi wierszowany tekst Jacka Kowalskiego, wzbogacony o sceny w Ogrójcu i Sądu Sanhedrynu oraz zmodyfikowaną scenę historyczną. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to Misterium w nowym wykonaniu, z nowymi pomysłami, nowymi aranżacjami, historycznymi dodatkami, ale z tym samym przesłaniem co zawsze – że Jezus Chrystus dobrowolnie poniósł męczeńską śmierć dla naszego Zbawienia.

– Dziesiąte Misterium to także szczególna okazja do przyjrzenia się jak ewoluowało ono przez te lata i jakie owoce przyniosło. Dla jednych niewątpliwie stało się swoistą atrakcją turystyczną – rekonstrukcją historyczną do obejrzenia, dla innych – głębokim duchowym przeżyciem, czasem nawet prowadzącym do nawrócenia. Zarówno dla jednych jak i drugich pragniemy przygotować Misterium, które – mamy nadzieję – zapamiętają do końca życia – podsumowują.

Misterium rozpocznie się 1 kwietnia o godz. 15.00 na Rynku Miejskim w Górze Kalwarii. Wcześniej o godz. 12:00 w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach będzie celebrowana Msza święta, po której odbędzie się błogosławieństwo relikwiami.