XXVI Parafiada Archidiecezji Warszawskiej

Miejsce: Stadion "Znicz" w Pruszkowie
Dzieci, młodzież, wspólnoty parafialne i rodziny, wezmą udział w XXVI Parafiadzie Archidiecezji Warszawskiej. Mistrzostwa odbędą się w sobotę 17 czerwca na stadionie ZNICZ w Pruszkowie, a organizatorzy wciąż czekają na chętnych do udziału w wydarzeniu

Parafiada to szczególne mistrzostwa. Obok finału turnieju piłki nożnej czy dyscyplin lekkoatletycznych – turniej wiedzy liturgicznej i biblijnej. W sumie, w programie tegorocznej parafiady znalazło się siedem konkurencji indywidualnych: konkurs wiedzy liturgicznej i biblijnej, bieg na dystansie 60 metrów i 400 metrów, skok w dal, żonglerka piłką, disc golf i wyścigi rowerowe oraz trzy konkurencje zespołowe – piłka nożna, piłka siatkowa i koszykówka.

Ukoronowaniem parafiady będzie finał Piłkarskiej Ligi Ministrantów, której mecze rozgrywano przez cały rok w parafiach Archidiecezji Warszawskiej.

Parafiada w Pruszkowie

XXVI Parafiada Archidiecezji Warszawskiej odbędzie się w sobotę 17 czerwca na stadionie “Znicz” w Pruszkowie. Od godz. 9:30 do 10:00 będzie prowadzona rejestracja uczestników. Do godz. 13:30 zaplanowano konkurencje indywidualne, zespołowe, występy i warsztaty, a później wręczenie nagród. W konkurencjach sportowych mogą uczestniczyć dzieci i młodzież, które wcześniej zgłosiły się do duszpasterzy w swoich parafiach, a w konkursach wiedzy, warsztatach, pokazach i spotkaniach wszyscy chętni, bez obowiązku wcześniejszego zgłoszenia w swojej parafii.

Organizatorzy przygotowali konkurencje indywidualne i zespołowe, które będą rozgrywane w czterech kategoriach – uczniowie klas 1-5 szkoły podstawowej, uczniowie 6-8 szkoły podstawowej, uczniowie klas szkół średnich oraz w formie otwartej dla młodzieży w różnym wieku i ich rodziców. Oprócz rywalizacji sportowej, przez cały dzień dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach sztuki cyrkowej, maratonie gier planszowych oraz zabawach plastycznych. Ponadto, przez cały dzień rodziny borykające się z trudnościami wychowawczymi będą mogły skorzystać ze specjalistycznej pomocy Fundacji PROPER VIA.

Na zakończenie mistrzostw trzy parafie, które łącznie zbiorą najwięcej punktów z wszystkich konkurencji, otrzymają puchar Arcybiskupa Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza.

Formuła “open”

W dorocznych mistrzostwach będą uczetniczyć dzieci i młodzież z parafii Archidiecezji Warszawskiej – ministranci, dzieci i młodzież z przyparafialnych wspólnot, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przez dwadzieścia cztery lata Parafiada ograniczała się jedynie do dyscyplin sportowych, w których uczestniczyły grupy parafialne. – W ubiegłym roku zaprosiliśmy do udziału w parafiadzie całe rodziny, poszerzając grono uczestników, jednocześnie zapewniając im różnorodne atrakcje, wychodzące poza tradycyjną formułę. W tym roku dodajemy kolejne dyscypliny, które cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród ludzi młodych: Disc Golf oraz wyścigi rowerowe – mówi ks. Marcin Ośko z wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży, organizator wydarzenia.

– Zapraszamy więc dzieci i młodzież w każdym wieku. Zapewniamy wspaniały klimat, wiele atrakcji i mnóstwo cennych nagród – zachęca.

Parafiada po raz pierwszy ruszyła w Archidiecezji Warszawskiej 26 lat temu. Nazwę i pomysł organizatorzy przejęli z Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, za który odpowiada zakon pijarów. Za organizację Parafiady Archidiecezji Warszawskiej odpowiada Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.

Więcej informacji >>>na stronie internetowej.