Wspólne czytanie książki “Pamięć i tożsamość”

Miejsce: Centrum Myśli Jana Pawła II
Centrum Myśli JP II zaprasza na wspólne warsztatowe czytanie książki "Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II. Spotkania odbędą się 26 maja oraz 7 i 23 czerwca o godz. 17:00.

W obliczu tragedii, która spotkała ojczyznę naszych wschodnich sąsiadów na Ukrainie, ze zdwojoną siłą powracają pytania o przyczyny zła, jakim jest wojna. Co możemy zrobić w obliczu tak wielkiego zła?  Jak człowiek może być zdolny do tak wielkiej nieprawości? Gdzie tkwi ostateczne źródło zła? Czy historia ma jakiś głębszy sens?

Do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania Centrum Myśli JP II zaprasza poprzez lekturę wybranych fragmentów książki „Pamięć i tożsamość”, która obecnie nabrała aktualności.

W refleksjach Jana Pawła II uczestnicy szukać będą inspiracji do zrozumienia obecnej sytuacji oraz nadziei, która pozwala myśleć, iż każde zło ma swoją miarę odmierzoną w historii i ostatecznie nie może nigdy zatriumfować. Spośród innych zagadnień, które staną się tematem spotkań, warto wymienić: ideologiczne źródła zła w kulturze europejskiej, relacja między wolnością a odpowiedzialnością, istota nacjonalizmu i patriotyzmu, ojczyzna europejska.

Kanwą do powstania Książki były rozmowy z Janem Pawłem II, które odbyły się w 1993 r. w Castel Gandolfo. W ich trakcie dwaj polscy filozofowie – ks. profesor Józef Tischner i profesor Krzysztof Michalski, zaproponowali papieżowi przeprowadzenie krytycznej analizy historycznej i filozoficznej nazizmu i komunizmu.

Harmonogram:

  • 26 maja 2022 r. godz. 17:00 – Miara wyznaczona złu
  • 7 czerwca 2022 r. godz. 17:00 – Wolność i odpowiedzialność
  • 23 czerwca 2022 r. godz. 17:00 –  Powrót do Europy

Warsztaty poprowadzą dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska i dr Bartosz Wieczorek.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zapraszamy do zgłaszania się przez FORMULARZ.

Wstęp wolny