Wystawa czasowa “Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Ekspozycja malarstwa wybitnego współczesnego twórcy to blisko 80 obrazów, które do tej pory były sporadycznie prezentowane

Jedna wystawa zorganizowana w dwóch przestrzeniach – Kordegardzie (od 4 do 12 grudnia 2019 r.) i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (od 5 grudnia 2019 r. do 1 marca 2020 r.) umożliwiła prezentację dużej liczby prac artysty i przyjrzenie się wielkim tematom jakim są ciało i duch.

Pretekstem do zorganizowania wystawy jest dwudziesta rocznica śmierci Jerzego Tchórzewskiego, która przypada 24 grudnia. Ekspozycja będzie spotkaniem i refleksją nad sztuką awangardowego artysty, który dziś jest już klasykiem. Przybliży jego dzieła i „inne spojrzenie” na pojawiające się u twórcy motywy.

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie zaprezentowany człowiek opisywany poprzez ducha. Poprzez zmaganie ze światem, doświadczeniem, szukający odkupienia. Duch jest udręczony ciałem. Fizyczność i metafora dopełniają się w dwóch wielkich narracjach opowiedziane przez artystę.

Jerzy Tchórzewski – Znany i ceniony malarz w Polsce i na Zachodzie. Urodzony 24 kwietnia 1928 r. w Siedlcach, zmarł 24 grudnia 1999 r. w Warszawie.
Jako młody chłopak został boleśnie dotknięty wojną – stracił ukochanego ojca w Oświęcimiu, wstąpił do AK, brał udział w walkach partyzanckich. Po wojnie studiował na krakowskiej ASP, był członkiem II Grupy Krakowskiej. Uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych i ponad 30 indywidualnych na całym świecie. Jedne z ważniejszych wystaw, podczas których były pokazywane prace Tchórzewskiego, to: Ogólnopolska Wystawa Młodej Polski w 1955 roku, udział w Biennale Sztuki w Paryżu, Sao Paulo czy Wenecji czy wystawy w Zachęcie, Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

W 1981 artysta otrzymał nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. W kolejnych latach zdobył nagrodę Kulturalną “Solidarności”, nagrodę im. Jana Cybisa i prestiżową nagrodę im. J.G. von Herdera w Wiedniu. 1960 roku jego wystawa podbiła Paryż i zyskała uznanie papieża surrealistów – Andre Bretona.

Przyjaciel Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna, Marii Jaremy i wielu innych ważnych twórców. W latach osiemdziesiątych
związany z opozycją demokratyczną wystawiał swoje prace w kościołach. Znakomity pedagog – od 1954 roku zatrudniony na warszawskiej ASP. Pisał też wiersze i wspomnienia.

 

Kuratorzy wystawy:
Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz, NCK
Krzysztof Tchórzewski