Warsztaty dla duszpasterzy młodzieży „Daj przykład, a nie wykład”

Miejsce: Kuria Metropolitalna Warszawska
Wspólnota: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej
Warsztaty odbędą się w sobotę 7 października w sali św. Jana Chrzciciela. Zapisy są przyjmowane do 2 października, wyłącznie mejlowo

– Przed nami warsztaty dla duszpasterzy młodzieży, które poprowadzą praktycy. W tym roku skoncentrujemy się bardziej na pracy z ministrantami i wyzwaniami, jakie przed nami stoją – zaprasza ks. Kamil Falkowski, Asystent Diecezjalny KSM AW. – Chcemy też wskazać narzędzia przydatne w pracy z młodymi ludźmi. Szkolenie jest bezpłatne, jednak trzeba się wcześniej zapisać.

Zajęcia nr 1: „Formacja współczesnego chłopaka, czyli jak być dziś ministrantem?”
1. Zagrożenia i pokusy
2. Alternatywny świata zewnętrznego
3. Poszukiwanie form dotarcia do nastolatka
4. I filar formacji – wspierający ojciec
5. II filar formacji – zaangażowany kapłan
6. Budowanie relacji we wspólnocie
7. Relacja duszpasterz-ojciec
8. Co daje ministrantura?

Prelegent: Michał Bondyra

Od 12 lat redaktor naczelny miesięcznika dla ministrantów „KnC – Króluj nam Chryste”, przez ponad 10 lat pisał do „Przewodnika Katolickiego”, od 2019 roku w Radiu Emaus tworzy programy radiowe „Chartowo na Sportowo” i „Męskim okiem”. Autor książki „Męskim okiem”, „Ksiądz też Człowiek”, audiobooka ze zbiorem reportaży „Oczy Boga”, pomysłodawca i scenarzysta filmu „Czasem Trupy Zmartwychwstają”, współautor książki „Dziesięć słów o miłości”, laureat Nagrody Wojewody Wielkopolskiego za tekst ekumeniczny „Dzielnica czterech świątyń”.

Zajęcia nr 2: „Prowadzenie grup ministranckich”
1. Kryzys duszpasterstwa i przyczyny kryzysu
2. Najważniejsze wyzwania i szanse w prowadzeniu grup ministranckich
3. Jak sprawić, by chłopcy pozostawali w służbie i nie odchodzili z niej
4. Jak wzrastać w służbie i być w niej dostrzeżonym
5. Lektorzy i ministranci czyli starsi odpowiedzialni za młodszych
6. Stopnie ministranckie
7. Regularne zbiórki z pomocą m.in. „KnC”
8. Wskazówki praktyczne
9. Pytania uczestników

Prelegent: ks. Jakub Dębiec

Przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego, przewodniczący Komisji Liturgicznej, wykładowca liturgiki w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, ceremoniarz prymasowski, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. Aktualne zadania pełnione w ramach KEP: członek Zespołu ds. weryfikacji materii Eucharystii.

Zapisy do 2 października, wyłącznie drogą elektroniczną: warszawa@ksm.org.pl. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Po warsztatach będzie możliwość złożenia ofiary na pokrycie kosztów podróży dla prelegentów. Księża otrzymają zaświadczenia o szkoleniu katechetycznym do szkół (warto wykorzystać przy awansie zawodowym).