Msza św. w uroczystość ku czci św. Andrzeja Boboli i rozpoczęcie peregrynacji relikwii św. Ignacego Loyoli

Parafia: Warszawa. Św. Andrzeja Boboli
Z okazji Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego 16 maja w sanktuarium św. Andrzeja Boboli rozpocznie się peregrynacja ikony św. Ignacego Loyoli.

Ogłoszony przez generała jezuitów Rok Ignacjański upamiętnia nawrócenie św. Ignacego Loyoli. Obchody na całym świecie potrwają od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku. Jak podkreślają jezuici Rok św. Ignacego to nie tylko upamiętnienie ważnych dla jezuitów wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim wezwanie do radykalnej przemiany duchowej.

W ramach obchodów Roku Ignacjańskiego również jezuici z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej i z Prowincji Polski Południowej zaproszą wiernych do udziału w najróżniejszych inicjatywach przypominających sylwetkę świętego Założyciela i popularyzujących duchowość ignacjańską.

16 maja zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, a także rozpocznie się peregrynacja relikwii św. Ignacego Loyoli wraz ze specjalnie przygotowaną ikoną. Wierni archidiecezji warszawskiej będą mogli modlić się przy relikwiach w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli od 16 do 25 maja, w parafii św. Szczepana Męczennika od 25 maja do 1 czerwca i w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej od 1 do 8 czerwca.

Na czas Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska ustanowiła jezuickie kościoły i kaplice obu polskich prowincji świątyniami jubileuszowymi. W archidiecezji warszawskiej są nimi:

  • Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61
  • Kościół św. Szczepana Męczennika przy ul. św. Szczepana 1
  • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę dnia 20 maja 1521 roku. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego. Centralnym dniem uroczystych obchodów będzie 12 marca 2022 roku. W tym w dniu, 400 lat temu (12 marca 1622), papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego. Rok Ignacego Loyoli zakończy się w dzień liturgicznego wspomnienia Świętego, czyli 31 lipca 2022 roku.