Święta z Ubogimi

Parafia: Warszawa. Wniebowstąpienia Pańskiego
Podczas bożonarodzeniowego obiadu, który odbędzie się 25 grudnia w dolnym kościele, spodziewanych jest ponad 400 ubogich i bezdomnych gości

Przez osiem ostatnich lat  warszawska Wspólnota Sant’Egidio krótko przed świętami organizowała Wigilię z Ubogimi. W tym roku po raz pierwszy zaprasza osoby bezdomne do stołu dokładnie w Boże Narodzenie.

„Z opowieści naszych przyjaciół wiemy, że Święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną. Do tego sklepy, centra handlowe… wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty?” – wyjaśniają organizatorzy. Apelują też o wsparcie organizacji świątecznego obiadu słowami kolędy: „Któż pobieży?”.

Wspólnota Sant’Egidio została założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego. W Warszawie działa od 2008 roku. Regularnie spotyka się z ubogimi podczas „kolacji na ulicy” oraz odwiedza bezdomnych na peryferiach miasta. Prowadzi też „Szafę Przyjaciół”, w której osoby potrzebujące mogą zaopatrzyć się w ubrania. Tylko w minionym roku za pośrednictwem wspólnoty do ubogich trafiło blisko 2,5 tony żywności i prawie 10 tys. sztuk odzieży. Tradycja obiadu bożonarodzeniowego sięga 1982 roku. W ubiegłym roku do stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio zasiadło 200 tys. ludzi w 73 krajach świata.

Więcej informacji:
www.santegidio.pl