Poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej w Archikatedrze Warszawskiej

Parafia: Warszawa. Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście
Kard. Kazimierz Nycz dokona o godz. 17:30 poświęcenia Drogi Krzyżowej, którą dla Archikatedry Warszawskiej wykonał artysta rzeźbiarz Łukasz Krupski. Następnie odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadzą bp Michał Janocha wraz z Łukaszem Krupskim

Droga krzyżowa, która ma pojawić się w Archikatedrze po tylu latach od jej zburzenia i odbudowania jest opowieścią, która podkreśla znaczenie tej świątyni, znaczenie jej ofiary. Jest narracją, która przedstawia jej historię w perspektywie teologicznej.

W obrazie zniszczonej Katedry i miasta możemy dostrzec perspektywę człowieka i perspektywę Boga, które splatają się na tej najważniejszej Chrystusowej drodze krzyżowej i na tylu innych, którymi sami podążamy. Najlepszym komentarzem do tego połączenia historii Katedry i Drogi Krzyżowej niech będą słowa jej budowniczego, spoczywającego w niej Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana Wyszyńskiego: “Miejsce, w którym stoimy jest niezwykle wymowne. Tędy przechodził front wojenny, gdy w czasie powstania warszawskiego wojska niemieckie wdarły się tutaj, gdzie stoi pomnik obrońcy ludu, marszałka Małachowskiego, aby założyć front na linii od Kaplicy Literackiej do Kaplicy Prymasowskiej. Z drugiej strony broniły się oddziały powstańcze. Tędy biegła linia frontu, tutaj lała się krew. Tutaj też wypowiadano nadzieję i oczekiwanie, że Bóg strąci mocarzy z tronu, a walczących powstańców poderwie z prochu do życia”. (w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 23 września 1975.)

W czasie uroczystości poświęcenia artysta rzeźbiarz, autor projektu i wykonawca, Łukasz Krrupski opowie o idei powstania Drogi Krzyżowej i koncepcji pracy. Następnie odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadzą bp Michał Janocha wraz z Łukaszem Krupskim.

>>>opis poszczególnych stacji