Pielgrzymka dziękczynna z relikwiami św. Jadwigi Królowej. XVII Święto Dziękczynienia
Traktem Królewskim ze św. Jadwigą
Siedemnasty raz ulicami Warszawy setki osób przejdą w pielgrzymce dziękczynnej do Świątyni Opatrzności Bożej. Tym razem do Wilanowa będą niesione relikwie patronki Polski.
Tegorocznemu świętowaniu będzie towarzyszyć hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”, a do Świątyni zostaną wprowadzone relikwie św. Jadwigi Królowej. Obchodzone po raz 17. Święto Dziękczynienia będzie okazją do uczczenia 650. rocznicy Jej urodzin, a także 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Ich relikwie od ponad 10 lat odbierają już cześć w wilanowskim Sanktuarium.
Tym razem do Świątyni Opatrzności Bożej pielgrzymi będą wędrować z relikwiami królowej Jadwigi, ukochanej przez wiernych władczyni Polski, która zasłynęła głęboką pobożnością i troską o potrzebujących. Słowa „Czyń, co widzisz”, które usłyszała z ust Ukrzyżowanego Chrystusa, klękając przed krzyżem w Katedrze Wawelskiej, zrozumiała jako wezwanie do naśladowania Go. Koronowana na króla Polski w 1384 roku w wieku 10 lat. Przez małżeństwo z Władysławem Jagiełłą, księciem litewskim, otworzyła drogę do pokojowej chrystianizacji Litwy. Hojnie wspierała misję ewangelizacyjną, dbając o budowę kościołów i szkół, a także szpitali i schronisk. Była również patronką sztuki i nauki, w tym Akademii Krakowskiej. Jej głęboka pobożność i umiłowanie modlitwy prowadziły ją do mistycznego zjednoczenia z Bogiem. Zleciła pierwsze w historii Polski tłumaczenie Psalmów na język polski.
Zmarła 17 lipca 1399 r. w Krakowie, w wieku 25 lat, cztery dni po śmierci córeczki, Elżbiety Bonifacji, która żyła jedynie trzy tygodnie. Zostały pochowane razem w Katedrze na Wawelu. W testamencie zapisała swój majątek Akademii Krakowskiej. Już za życia otaczano ją czcią jako świętą. Jan Paweł II kanonizował ją w 1997 r.
Tradycyjna pielgrzymka wyruszy z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 8.00. Trasa liczy ok. 10 kilometrów.
W pielgrzymce wezmą udział m.in. środowiska związane ze św. Jadwigą, ale również z bł. Edmundem Bojanowskim i bł. Jerzym Popiełuszką. Około godz. 11.00, przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) do feretronu z wizerunkiem św. Jadwigi dołączą relikwie czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej polskich świętych i błogosławionych oraz oficjalne delegacje wraz z biskupami.
Aleją Rzeczypospolitej przedstawiciele miast papieskich, biskupi i wierni wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji, góralami, Kaszubami i pielgrzymami z całej Polski dotrą z 22 relikwiarzami i portretami świętych do Świątyni Opatrzności Bożej przed godz. 12.00.
W południe kard. Grzegorz Ryś przewodniczyć będzie Mszy św., podczas której zostanie odmówiony Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, aby wspólnie wyrazić wdzięczność za wszelkie łaski i opiekę Opatrzności Bożej.
Podczas Mszy św. przy ołtarzu głównym zostaną złożone intencje Darczyńców, nadsyłane na ten dzień. Wszelkie ofiary są przeznaczone na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Po południu na pielgrzymów czekają liczne atrakcje: koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci oraz specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z grą rodzinną „Okulary wiary”. 2 czerwca na pl. Piłsudskiego stanie także wystawa plenerowa poświęcona pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował również wystawę plenerową poświęconą bł. Jerzemu Popiełuszce, z wyjątkowymi zdjęciami ks. Jerzego z archiwum rodzinnego, którą będzie można zobaczyć przed Świątynią.
Po południu rodziny i pielgrzymi z całej Polski wezmą udział w niezwykłym przedsięwzięciu artystycznym w wykonaniu ICON Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego, który skomponował kantatę o życiu bł. Edmunda Bojanowskiego. O godz. 15.00 zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, a do nieba pofruną baloniki z hasłem „Dziękuję”. Dzień zakończy iluminacja Świątyni i wspólne śpiewanie „Barki”.
Program XVII Święta Dziękczynienia, „Dziękujemy za służbę człowiekowi”, 2.06.2024 r.
8:00–12:00 Pielgrzymka dziękczynna z relikwiami św. Jadwigi Królowej z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej
12:00–14:00 Msza Święta dziękczynna – wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej
do Świątyni
14:00–19:00 Zwiedzanie Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków, Ruchomego Teatru XXI
wieku dla Dzieci, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
14:00 Miasteczko dla Dzieci:
14:00–19:00 Rodzinna gra terenowa „Okulary wiary”; plac zabaw; pokazy rycerskie
14:30–17:00 Pokazy gry na instrumentach dawnych
14:30–18:00 Występy żonglerskie, wędrujący szczudlarze, ogromne bańki mydlane
14:30 Artyści wielbią Boga przed Świątynią:
14:30–15:30 Chór Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego
15:40–16:40 Muode Koty – grupa raperów
16:45–17:30 Chór Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego
15:00 Wypuszczenie do nieba baloników „Dziękuję”,
Koronka do Miłosierdzia Bożego
17:30–18:30 „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości. Kantata o bł. Edmundzie
Bojanowskim” skomponowana przez Huberta Kowalskiego
w wykonaniu ICON Orkiestra
19:00 Msza Święta dziękczynna
20:00–21:30 Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi wraz z grupą uwielbieniową
wspólnoty KRÓLOWA POKOJU
21:30 Nabożeństwo czerwcowe
21:37 Iluminacja Świątyni; wspólne śpiewanie „Barki”