Orszak Trzech Króli 2022

Miejsce: Warszawa, Plac Zamkowy
Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w Warszawie przejdzie Orszak Trzech Króli • Choć z powodu pandemii będzie nieco skromniejszy, to odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu • - Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej, czy zaangażowania duchowego - podkreślają organizatorzy orszaku

Warszawie Orszak Trzech Króli zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na Placu Zamkowym, tańcem Smoka i tańcem Aniołów. Orszak rozpocznie się o 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata”, trzej królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście dotrzeć do stajenki na Placu Piłsudskiego, gdzie nastąpi uroczysty moment Pokłonu Trzech Króli.

Na czele Orszaku wyruszy Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy „Bóg się rodzi”.

W tym roku w postacie Świętej Rodziny wcielą się Aleksandra i Jakub Siekierzyńscy oraz ich roczny syn Stefan.

Tegoroczny orszak będzie można śledzić w internecie na stronie orszak.org, 6 stycznia o godz. 12:00. Podczas transmisji z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego oprócz przyglądania się orszakowi warszawskiemu na żywo, będzie można również obejrzeć reportaże o przygotowaniach do orszaku oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu, którym jest przeżywanie świąt. Podczas streamingu zobaczymy również przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół tradycyjne sceny orszakowe, które zostały nagrane wcześniej, gdyż na trasie tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Warszawie nie będzie mansjonów.

 

Spacer Orszakowy

Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogą się wybrać także na Warszawski Spacer Orszakowy – Grę Miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Pl. Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Pl. Piłsudskiego. Dziesięć plansz przybliża Ewangelię oraz różne ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia.

Kartę do Gry (Krzyżówkę) oraz Mapę ustawienia plansz można samemu wydrukować lub otrzymać na miejscu 6 stycznia w godz. 11:00-14:00

Każdy, kto poprawnie odgadnie hasło krzyżówki, otrzyma od Fundacji Orszak Trzech Króli drobny upominek, który będzie można odebrać na pl. Piłsudskiego w godzinach 11:30-15:00. Punkt odbioru upominków oznaczony ędzie flagą orszakową.

W grę będzie można też zagrać korzystając z aplikacji na telefon.  Więcej o grze >> tutaj