Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej

Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
Do udziału w dziękczynieniu zaproszeni są wszyscy, zwłaszcza ci, którzy nie mogli z powodu restrykcji osobiście uczestniczyć w beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. W południe zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem polskich biskupów

Kard. Kazimierz Nycz zaprasza, również tych, którzy pamiętają Prymasa Wyszyńskiego. z wizytacji parafialnych, bierzmowań. Zaproszeni są również wierni z parafii erygowanych przez bł. Stefana Wyszyńskiego a także nowych wspólnot, które chciałyby, aby ich parafiom patronowali nowi błogosławieni. – Chcemy wraz z pielgrzymami i uczestnikami XVI Święta Dziękczynienia dziękować za beatyfikacje i w procesji do Świątyni Opatrzności uroczyście wnieść relikwie nowych błogosławionych. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam – mówi metropolita warszawski.

Natomiast trzecie ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje połączone z uroczystym wprowadzeniem relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie 5 czerwca w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w Warszawie podczas XV Święta Dziękczynienia.

Na dziękczynienie w Świątyni Opatrzności Bożej zaproszeni zostali biskupi polscy, w tym roku spodziewane jest ich liczniejsze grono. Homilię podczas głównej Mszy świętej o godz. 12.00 wygłosi bp Jan Kopiec.

– Biskup gliwicki jest historykiem z wykształcenia, a jest z tego pokolenia, które jeszcze dobrze pamięta bł. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku obchodzi 50-lecie kapłaństwa i 75. rocznicę urodzin. Co więcej, jest przewodniczącym Rady Programowej wydania krytycznego zapisków “Pro memoria” Prymasa Stefana Wyszyńskiego – zapowiedział kard. Nycz.

 

“To nie formalność, a mobilizacja”

„Kard. Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną. Można go nazwać – obok św. Jana Pawła II – ojcem naszej wolności – tej zewnętrznej jak i wewnętrznej” – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

– To dziękczynienie nie jest tylko formalnością czy zwyczajem, który praktykuje się po beatyfikacji. Ono musi nam uświadomić odpowiedzialność za dziedzictwo, jakie kard. Stefan Wyszyński, na którego beatyfikację tak długo czekaliśmy, nam pozostawił – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej.

– Fakt beatyfikacji mobilizuje nas: mieszkańców Archidiecezji Warszawskiej, Gniezna czy Jasnej Góry i Częstochowy, by dziedzictwo bł. Stefana Wyszyńskiego dane Kościołowi, a nam przez Kościół, umacniało nas. Jego nauczanie nie ma znaczenia wyłącznie historycznego, ale jest wciąż aktualne. Mobilizuje byśmy ukazywali jego aktualność – podkreśla.

Ksiądz rzecznik zwraca też uwagę, że “beatyfikacja miała głównie wymiar medialny”. – Nie mogliśmy w niej uczestniczyć, w takiej liczbie, w jakiej chcielibyśmy. Wiele osób, które chciały przyjechać do Warszawy, nie mogły z powodu restrykcji nałożonych z powodu pandemii – przypomina. – Natomiast dziękczynienie ma już charakter powszechny. Zachęca: Wykorzystajmy ten czas dziękczynienia, trzy miejsca, trzy daty, żeby być obecnym choć w jednym z nich.

Święto Kościoła lokalnego

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej Mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Tradycją jest, że w miejscach, w których nowy błogosławiony żył i z którymi był związany organizowane są po beatyfikacji uroczystości dziękczynne. – Było to naturalne za pontyfikatu papieża Jana Pawła II, kiedy beatyfikacje odbywały się głównie w Rzymie a dziękczynienia organizowano w kraju, z którego pochodził błogosławiony – przypomina kard. Nycz

Po tym jak papież Benedykt XVI zalecił, aby beatyfikacje odbywały się w Kościołach partykularnych czyli diecezjach, z których wywodzili się nowi błogosławieni i powierzył to swojemu delegatowi już sama uroczystość beatyfikacyjna była świętem Kościoła lokalnego.

awo/archwwa.pl