„Na rowerze do bł. matki Czackiej”. Pielgrzymka do Lasek

Miejsce: Raszyn, Warszawa, Komorów
Już w sobotę 24 września pielgrzymi rowerowi z Warszawy i okolic ruszą w drogę do Lasek, żeby podziękować Panu Bogu za beatyfikację matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do wyboru mają trzy trasy: ze Starego Miasta, z Komorowa i z Raszyna.

– Tracąc wzrok można się załamać. Matka Róża oddając się Bogu nie tylko się nie załamała, ale oddając się Bogu zrobiła tak wiele dobra. To inspirująca postać, zwłaszcza dla ludzi młodych – tak ks. Daniel Szafarz z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej wyjaśnia, dlaczego w centrum rowerowej pielgrzymki jest osoba niewidomej założycielki Lasek. 12 września minął rok od beatyfikacji Elżbiety Róży Czackiej.

Pielgrzymi na dwóch kołach swoim wyjazdem rozpoczynają sztafetę młodych z całej Archidiecezji. W kolejne soboty października młodzi ludzie ze stołecznych i podwarszawskich parafii będą przyjeżdżać do Lasek pomodlić się przy grobie błogosławionej.

Szlak przecierają miłośnicy rowerów. Archidiecezja Warszawska od 2017 roku organizuje pielgrzymki rowerowe. Uczestnicy mają zawsze do wyboru kilka tras o różnej długości i poziomie trudności. Dzięki temu w pielgrzymki oprócz ludzi młodych włączają się całe rodziny, a także dorośli pielgrzymi. Dotychczas pielgrzymi dotarli m.in. w Loretto, Wrociszewie (miejsce pracy ojca bł. Stefana Wyszyńskiego), warszawskiej katedry, a w Roku św. Józefa nawet do… wszystkich parafii noszących wezwanie św. Józefa.

– Na rowerowe pielgrzymowanie często decydują się osoby, które lubią jeździć rowerem i traktują tę aktywność jako hobby. Takie pielgrzymowanie jest dla nich okazją do łączenia wiary z tym co daje im przyjemność. To połączenie okazuje się bardzo ważne – udowadnia, że wiara i zainteresowania to dwa aspekty życia, które nie wykluczają się i że da się je twórczo łączyć, a Bóg może być obecny w całym życiu człowieka – opowiada o motywacjach pielgrzymów ks. Artur Kaczyński z Parafii Narodzenia NMP w Komorowie, organizator tegorocznej pielgrzymki.

Wrześniowa pielgrzymka jest adresowana do osób w każdym wieku. Pielgrzymi pokonają, zależnie od trasy, do 20 do 50 kilometrów. Najkrótsza będzie droga spod kościoła seminaryjnego (20 km), trasy z Komorowa i Raszyna są o kilka kilometrów dłuższe. Chętni pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną na rowerach podwajając przebyty dystans. W Laskach wezmą udział we Mszy świętej za wstawiennictwem bł. matki Czackiej (o 13:00), pomodlą się przy jej grobie i poznają Dzieło Lasek. Organizatorzy zapraszają również na wspólny grill.

Godziny wyjazdu:

Raszyn, kościół św. Szczepana: 10:00

Warszawa, kościół seminaryjny (Krakowskie Przedmieście) – 11:00

Komorów, parafia Narodzenia NMP – 11:00

Koszt udziału: 10 zł

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf_mSTD6BCfQRG_FkMYspIIVj0KmtK-yyYbBseUolVOViAY2A/viewform

Informacje – grupa bike&Cross: https://www.facebook.com/groups/1458765520820935

oraz u ks. Artura Kaczyńskiego: artur_kaczynski@o2.pl