Msza święta w wielkopostnym kościele stacyjnym w Środę Popielcową

Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
Już od dziewięciu lat mieszkańcy Warszawy praktykują w Wielkim Poście dawną tradycję pielgrzymowania do wielkopostnych kościołów stacyjnych. Początek tegorocznej edycji w Środę Popielcową - 22 lutego w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 20.00 kard. Kazimierz Nycz będzie właśnie tam przewodniczył Mszy świętej z obrzędem posypania głów popiołem

Kościoły stacyjne to wspólne dzieło obu warszawskich diecezji. 40 kościołów na terenie Warszawy będzie w Wielkim Poście miejscem pielgrzymek indywidualnych lub małych grup. Wyznaczony na dany dzień wielkopostny kościół stacyjny będzie otwarty przez cały dzień.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.00 w parafiach archidiecezji warszawskiej oraz o godz. 18:00 – w diecezji warszawsko-praskiej.

Ponadto, w kościele stacyjnym będzie można się wyspowiadać, wziąć udział w adoracji oraz nabożeństwach wielkopostnych, aby przygotować się do obchodów tej największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej 2 kwietnia. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Gdzie, kiedy i jak?

W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym realizowany będzie ramowy program, który przedstawia się następująco:

  • kościół stacyjny będzie otwarty od godz 6:00 do godz 21:00.
  • przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi
  • do godz. 15:00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu.
  • ponadto o godz. 12:00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15:00 Koronka do Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, o 19:00 Gorzkie Żale

Czasami parafie modyfikują ten program, dostosowując go do swoich realiów, dlatego warto wcześniej sprawdzić plan dnia w danym kościele stacyjnym np. w internecie. Godziny niektórych nabożeństw mogą być też inne np. w niedziele.