Msza św. za zmarłych bezdomnych

Transmisja online
Parafia: Warszawa. Św. Barbary
Wspólnota: Wspólnota Sant’Egidio
Podczas liturgii celebrowanej przez bp. Rafała Markowskiego wymieniane będą imiona tych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszego miasta.

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza w sobotę 27 lutego o godz. 16.30 do parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie na Mszę Świętą za zmarłych bezdomnych.  Członkowie Wspólnoty zapewniają, że szczegółowo przestrzegają zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią Covid-19.

Eucharystia będzie także transmitowana online na kanale YouTube Wspólnoty Sant’Egidio.

 

„Będziemy się modlić za Jarka, który był jednym z naszych pierwszych przyjaciół, za wielu, którzy odeszli w tych latach, a także za tych, co zmarli ostatnio, jak – kilka dni temu – wielki Mariusz, który miał problemy ze zdrowiem; zawsze pogodny i elegancki pan Józef; Tomek – młody chłopak z pustostanu i jego kompan Zbyszek; Leon – obecny na każdej naszej modlitwie…” – czytamy w zaproszeniu na Facebooku.

Tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo – żyjąc na co dzień na ulicy – była brudna.

W Warszawie pierwsza Msza Święta za zmarłych bezdomnych odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z pierwszych przyjaciół Wspólnoty.

Ta liturgia to nie tylko wyraz pamięci, ale również znak niezgody na to, by ktokolwiek umierał dlatego, że jest bezdomny oraz apel o solidarność z tysiącami ludzi, którzy z różnych przyczyn żyją na ulicach polskich miast i – zwłaszcza w mroźne zimowe dni – potrzebują naszej szczególnej troski i uważności.

Tegoroczna zima zaś – ze względu na pandemię i dopiero co zakończone ostre mrozy – jest wyjątkowo trudna dla osób bezdomnych. Komenda Głowna Policji informuje, że od 1 listopada ubiegłego roku w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło już 56 osób. Dla wszystkich, którzy nie chcą w tej sytuacji pozostać obojętni, pożytecznym narzędziem będzie przewodnik „GDZIE zjeść spać, umyć się”. Właśnie ukazało się piąte wydanie informatora, z którym łatwej jest reagować i ruszyć z pomocą.

Przewodnik „GDZIE zjeść spać, umyć się” stworzony został przede wszystkim z myślą o osobach w kryzysie bezdomności, żyjących w Warszawie. Zebrane zostały w nim informacje na temat miejsc, w których zaspokoić można podstawowe potrzeby – otrzymać posiłek, nocleg czy wziąć prysznic, ale również uzyskać darmową pomoc medyczną, psychologiczną i prawną.

Ta podręczna książeczka przeznaczona jest dla osób doświadczających bezdomności, zwłaszcza tych, które od niedawna mierzą się z tym problemem i nie wiedzą, gdzie mogą szukać wsparcia. Ale może z niego skorzystać każdy z nas, gdy na swojej drodze spotka osobę potrzebującą pomocy.

Przewodnik powstał dzięki zaangażowaniu członków Wspólnoty Sant’Egidio i zaprzyjaźnionych wolontariuszy, we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi i Urzędem Miasta Warszawy. Można go pobrać w formacie PDF >> tutaj

Na telefony z systemem Android dostępna jest również aplikacja „GDZIE”, stworzona przez Wspólnotę Sant’Egidio w Poznaniu, która również przygotowała przewodnik dla swojego miasta.

Analogiczne przewodniki wydawane są przez Sant’Egidio w kilkunastu miastach europejskich, w Rzymie – skąd wywodzi się Wspólnota – już od ponad 30 lat.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.