Msza św. w dniu Narodowego Święta Niepodległości
W celebrowanych przez najbliższe lata uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości, powstające Sanktuarium Opatrzności Bożej zajmuje miejsce wyjątkowe. Jednoczy bowiem wszystkich Polaków w ustawicznym dziękczynieniu Stwórcy za opiekę za naszą Ojczyznę i ufnym zawierzaniu jej losów Bogu na kolejne wieki.
Podczas Eucharystii odprawianej w Świątyni Opatrzności Bożej zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna.
W 1920 r. kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna odzyskała wolność.
Ten historyczny moment przerodził się już w tradycję zapalania świecy w czasie Święta Niepodległości. Jest ona symbolem spełnienia marzeń wielu poprzedzających nas pokoleń, które w czasach zaborów przechowały w sercach ideę wolnej Ojczyzny i tej idei poświęcały swe wysiłki, a nieraz także życie.