Msza św. w dniu Narodowego Święta Niepodległości

Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
Podczas Mszy św. "będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu - napisał w zaproszeniu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który będzie przewodniczył uroczystościom w Świątyni Opatrzności Bożej. Msza św. będzie transmitowana na antenie Polskiego Radia

W celebrowanych przez najbliższe lata uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości, powstające Sanktuarium Opatrzności Bożej zajmuje miejsce wyjątkowe. Jednoczy bowiem wszystkich Polaków w ustawicznym dziękczynieniu Stwórcy za opiekę za naszą Ojczyznę i ufnym zawierzaniu jej losów Bogu na kolejne wieki.

Podczas Eucharystii odprawianej w Świątyni Opatrzności Bożej zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna.

W 1920 r. kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna odzyskała wolność.

Ten historyczny moment przerodził się już w tradycję zapalania świecy w czasie Święta Niepodległości. Jest ona symbolem spełnienia marzeń wielu poprzedzających nas pokoleń, które w czasach zaborów przechowały w sercach ideę wolnej Ojczyzny i tej idei poświęcały swe wysiłki, a nieraz także życie.