III Koncert Organowy – Daniel Strządała

Miejsce: Dobre Miejsce. Katolickie Centrum Kultury
Akademia Katolicka w Warszawie i Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" mają zaszczyt zaprosić Państwa na koncert Daniela Strządały, wpisujący się w Cykl Koncertów Organowych na Bielanach, które Akademia Katolicka organizuje w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki na Dewajtis 3

„III Koncert Organowy na Bielanach”:

MIEJSCE: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B

TERMIN: 11.06.2023 r. godz.: 16:00

WSTĘP WOLNY

W poprzednim roku, w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki, Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Akademia Katolicka w Warszawie, zainstalowała wyjątkowy elektroniczny instrument, zapewniający dostęp do brzmień najsłynniejszych organów, z całej Europy.

Podczas najbliższego koncertu, przeniesiemy się wirtualnie do Krzeszowa, aby posłuchać znakomitego barokowego instrumentu Michaela Englera, zbudowanego w latach 1732-37, a także do Francji, do słynnego Opactwa St. Etienne w Caen w Normandii, gdzie znajdują się romantyczne organy, wykonane w 1885 r. – przez genialnego Aristide Cavaillé-Coll.

Tym, co wyróżnia organy zainstalowane w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki, oprócz bogatej palety brzmień, jest profesjonalnie zrealizowany system nagłośnienia przestrzennego, który sprawia, że słuchacz ma wrażenie, jakby znajdował się w ogromnej Świątyni i to właśnie tam, delektował się piękną muzyką.

REPERTUAR KONCERTU:

I – część barokowa: 1. J. S. Bach – Toccata, adagio i fuga C-dur BWV 564 2. G. Ph. Telemann – Ciaccona z VI kwartetu paryskiego e-moll (oprac. D. Strządała)
II – część romantyczno-późniejsza: 3. R. V. Williams – Rhosymedre 4. L. Vierne – Finał z III Symfonii fis-moll op. 28 5. D. Strządała – Cantabile e Toccata festiva (improwizacja)

O ARTYŚCIE:

Daniel Strządała (ur. 1995) – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów Witolda Zabornego (2019, dyplom z wyróżnieniem), a także dwóch szkół muzycznych w Bielsku-Białej: Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia (2011, klasa organów) i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki (2014, klasa klawesynu). Koncertuje w kraju i za granicą jako organista i klawesynista w charakterze solisty, improwizatora, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Swoją aktywność muzyczną rozszerzył także o dyrygenturę i kompozycję.

Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. z NOSPR, Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną oraz Chórem Filharmonii Śląskiej, Silesian Chamber Players, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Zabrzańskim Chórem Młodzieżowym Resonans con tutti z Zabrza i Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jest laureatem licznych nagród uzyskanych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych (m.in. w Katowicach, Rumi, Moskwie, Opawie, Dudelange, ‘s-Hertogenbosch) oraz nagród otrzymanych w konkursach kompozytorskich i z zakresu teorii muzyki. Za osiągnięcia artystyczne dwukrotnie przyznano mu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także dwukrotnie Stypendium Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Został również uhonorowany wyróżnieniem Starosty Bielskiego za działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu bielskiego oraz dwukrotnie nagrodą Burmistrza Czechowic-Dziedzic za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Na swoim koncie ma również nagrania płytowe, internetowe i radiowe (w tym dwie płyty solowe: Impresje organowe w dekanacie czechowickim (2012) i Organy Bazyliki św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie (2021), a także siedem albumów nagranych z Chórem św. Józefa w Zabrzegu, którego jest dyrygentem).

Od 2019 r. pracuje w charakterze asystenta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w macierzystej uczelni. Ponadto pełni funkcję organisty w kościele św. Józefa w rodzinnym Zabrzegu. Od 2018 r. jest członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.Jako rezydent NOSPR, prócz wykonywania partii organowych oraz partii na instrumentach klawiszowych z orkiestrą, Daniel Strządała będzie pełnił funkcję reprezentacyjną dotyczącą udziału w wydarzeniach, takich jak Dzień Otwarty NOSPR, oprowadzając gości odwiedzających instytucję, a także prowadząc próby otwarte z przedstawianiem możliwości brzmieniowych organów koncertowych.

Źródło informacji o artyście: https://nospr.org.pl/pl/orkiestra/muzycy/daniel-strzadala