II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

W czwartą niedzielę lipca w całym Kościele obchodzony jest II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych pod hasłem "Wydadzą owoc nawet i w starości" (Psalm 92,15).

Temat wybrany przez papieża Franciszka na ten rok: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Psalm 92,15) ma na celu podkreślenie, że dziadkowie i osoby starsze są wartością i darem zarówno dla społeczeństwa, jak i dla wspólnot kościelnych.

Zaproszenie do wsłuchiwania się w mądrość lat

„Temat ten jest również zaproszeniem do przemyślenia i docenienia dziadków i osób starszych, zbyt często trzymanych na marginesie rodzin, wspólnot obywatelskich i kościelnych. Ich doświadczenie życia i wiary może w rzeczywistości przyczynić się do budowania społeczeństw świadomych swoich korzeni i zdolnych marzyć o przyszłości opartej na większej solidarności” – czytamy w komunikacie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Zaproszenie do wsłuchiwania się w mądrość lat – jak czytamy – ma szczególne znaczenie także w kontekście drogi synodalnej, którą podjął Kościół.

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zaprasza parafie, diecezje, stowarzyszenia i wspólnoty kościelne na całym świecie do znalezienia sposobów celebrowania tego dnia we własnym kontekście duszpasterskim i w tym celu udostępni później odpowiednie narzędzia duszpasterskie.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w tym roku 24 lipca.

ZOBACZ: Franciszek ustanowił Światowy Dzień Babci i Dziadka

Franciszek zdecydował, że co roku w czwartą niedzielę lipca – czyli w pobliżu daty wspomnienia świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa – obchodzić będziemy Światowy Dzień Babci i Dziadka.

kh/Stacja7