Ekumeniczna Liturgia Męczenników

Miejsce: Kościół sióstr franciszkanek służebnic Krzyża pw. św. Marcina
Już po raz piąty w warszawskim kościele św. Marcina odbędzie się Ekumeniczna Liturgia Męczenników, podczas której wspominane będą imiona i krótkie historie chrześcijan, którzy w ostatnim czasie oddali swoje życie za wiarę.

Modlitwie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w której udział wezmą przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, towarzyszyć będzie hasło „Świadkowie Królestwa Bożego”.

Liturgia odbędzie się we wspomnienie św. Wojciecha, męczennika i patrona Polski, 23 kwietnia o godz. 19.00.

„Prześladowania nie są rzeczywistością z czasów minionych” – przypomina papież Franciszek w najnowszej adhortacji „Gaudete et exsultate”. Chrześcijanie wszystkich wyznań giną w imię Ewangelii wszędzie tam, gdzie sprzeciwiają się wojnie, korupcji, niesprawiedliwemu traktowaniu ubogich, migrantów i uchodźców; a także wtedy, gdy ryzykują własne życie
w codziennym praktykowaniu wiary i uczynków miłosierdzia. Tak jak ksiądz Etienne Sengiyumva, zamordowany zaledwie kilka dni temu – 8 kwietnia po niedzielnej Mszy Świętej w swojej parafii w prowincji Północnego Kivu w Demokratycznej Republice Konga, czy czworo chrześcijan z Quety w Pakistanie, którzy zginęli w ostatni Poniedziałek Wielkanocny z rąk zwolenników tzw. Państwa Islamskiego.

Ich krew nie jest jednak wezwaniem do zemsty. – Uczmy się tej wrażliwości na prawdę, odwagi w jej szukaniu i obronie, jaką mieli męczennicy, abyśmy potrafili sprostać wyzwaniu, które daje nam Pan Jezus – podkreślił kard. Nycz podczas ubiegłorocznego nabożeństwa. – Niech świadectwo męczenników, wpatrywanie się w nich i modlitwa z nimi kształtuje w nas postawy chrześcijańskie – apelował metropolita warszawski.

Jak piszą organizatorzy „rany Jezusa nie są zachętą do odwetu na oprawcach, ale zapowiedzią Królestwa Bożego, które jest lekiem na lęk przed światem jego uczniów i uczennic. Podobnie rany naszych prześladowanych braci i sióstr chrześcijan wszystkich wyznań nie są dla nas zachętą do rewanżu, ale wezwaniem do budowania Królestwa Bożego, które przecież ‘jest pośród nas’ – jak uczy Jezus w Ewangelii”. Wspólna modlitwa wyznawców Chrystusa z różnych Kościołów będzie wołaniem o pokój i odrzucenie wszelkiej przemocy, zwłaszcza tej motywowanej religijnie.

Wspólnota Sant’Egidio założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie. Obecnie skupia ok. 65 tys. osób w 73 krajach. To ruch świeckich, którego głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”. Od 1993 roku Sant’Egidio opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II złożone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących z różnych Kościołów chrześcijańskich. W świątyni od wieków czczone są również relikwie św. Wojciecha.

Ekumeniczna Liturgia Męczenników
23 kwietnia, godz. 19
Warszawa, kościół św. Marcina, ul. Piwna 9/11

Facebook >> https://www.facebook.com/events/375859089489239/