28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY

Parafia: Warszawa. Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście
Rozpoczynający się festiwal potrwa do 19 września 2021 roku. W tym roku pomimo pandemii zagrają na nim wybitni wirtuozi z całej Europy oraz z Japonii

Festiwalowe koncerty  będą się  odbywać w niedziele od 4 lipca do 19 września 2021 o godz. 16.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W ramach festiwalu wystąpią najwybitniejsi wirtuozi z całego świata. W programie muzyka m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Surzyńskiego czy Fryderyka Chopina. Po raz 21. zostanie przyznana nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski “Srebrna Piszczałka”.

 

W niedzielę 4 lipca z koncertem inauguracyjnym wystąpi Giampaolo Di Rosa (Włochy). Początek o godz. 16.00

W programie: J.S. Bach – Preludium i fuga h-moll , F. Mendelssohn Bartholdy – IV Sonata,
F. Liszt – Fantazja i fuga na temat BACH, G. di Rosa – Improwizacja

Giampaolo Di Rosa (Włochy) to pianista, organista, klawesynista, kompozytor, improwizator, muzykolog, pedagog. Obdarzony fenomenalną techniką, i wielką muzykalnością jest zapraszany do wykonywania koncertów organowych w całej Europie, Rosji, Bliskim Wschodzie, Australii, USA, Południowej Ameryce, Hong Kongu, Makao i Singapurze. Posiada siedem dyplomów akademickich. W repertuarze artysty znajdują się kompozycje wszystkich epok, a wśród nich wszystkie kompozycje organowe J.P. Sweelincka, J.S. Bacha, C. Francka, F. Liszta i O. Messiaena. Dokonał szeregu nagrań muzycznych, wydał szereg prac naukowych, jako docent prowadzi międzynarodowe kursy muzyczne. Od lutego 2014 roku jest organistą w katedrze w León, Hiszpania. W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Kościoła Portugalskiego w Rzymie. W 2010 roku został odznaczony przez Prezydenta Republiki Portugalskiej Najwyższym Orderem.