15-lecie konsekracji kościoła na Chomiczówce

Parafia: Warszawa. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz

Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie w niedzielę 10 czerwca będzie świętowała 15-lecie poświęcenia swojej świątyni. – Od tego momentu minęło 15 lat, jest więc okazja, żeby podziękować Bogu i ludziom za ten kościół i wspólnotę – mówi ks. prałat Jan Szubka, proboszcz parafii od 2007 r. Opowiada, że w ciągu tych 15 lat zmieniło się bardzo wiele. Wypiękniało zarówno wnętrze świątyni jak i jej otoczenie. Kościół został wyposażony w organy, stalle i ławki kościelne.

Czego życzyłby sobie proboszcz? – Żeby kościół był zawsze pełny! – uśmiecha się ks. Szubka. Parafia na Chomiczówce obejmuje obecnie ok. 20 tys. mieszkańców a kościół jest jednym z największych w archidiecezji warszawskiej. Marzeniem proboszcza jest, by tysiąc miejsc siedzących w kościele zawsze było zajętych. – Dziękujemy Bogu za parafian, jest sporo nowych, bo wciąż budują się nowe bloki. Cieszymy się, że są młodzi, jest także dużo małych dzieci – z radością opowiada proboszcz.

W parafii na Chomiczówce dużo się dzieje. – Mamy dużą grupę młodzieży, która zawiązała się w trakcie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Młodzi regularnie spotykają się, mają swoje wyjazdy, w wakacje jadą do Taize – cieszy się proboszcz.

Po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, w parafii powstała również grupa młodych dorosłych 30+ i jest to chyba jedna z nielicznych tego typu grup w archidiecezji warszawskiej. Poza tym co miesiąc odbywają się kursy biblijne a nawet kursy filozoficzno-teologiczne dla parafian.

Na Chomiczówce działają też cztery zespoły śpiewające. Mała schola, większa – starsza, całkiem dojrzała i chór parafialny – wylicza proboszcz. – Są też ministranci, lektorzy, prężnie działa Służba Porządkowa „Totus Tuus”, grupy typowo modlitewne jak Żywy Różaniec, ale też wspólnoty neokatechumenalne, Legion Maryi, Akcja Katolicka. Będziemy świętować wszyscy razem – zapowiada ks. Szubka.

Uroczystej Eucharystii w niedzielę 10 czerwca o godz. 18.00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, w koncelebrze wezmą udział księża z dekanatu bielańskiego.

Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych istnieje od 30 lat. Ustanawiający ją dekret kard. Józefa Glempa wszedł w życie 15 marca 1988 r., wcześniej w trakcie budowy kościoła był to ośrodek duszpasterski.

Dokładnie 7 czerwca 2003 roku Prymas Józef Glemp konsekrował kościół na Chomiczówce. W uroczystości uczestniczyli także ówcześni biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Marian Duś i Tadeusz Pikus.

archwwa.pl