Zmarł biskup senior Jan Gałecki. Miał 88 lat

W latach 1974-2007 bp Jan Gałecki był biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Zmarł w wieku 88 lat.

Bp Jan Gałecki urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii w ówczesnej diecezji płockiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią w 1974 roku od Prymasa Stefana Wyszyńskiego już w katedrze św. Jakuba w Szczecinie.

W Kościele Szczecińsko-Kamieńskim pomagał doświadczeniem pasterskim kolejnym biskupom diecezjalnym: abp. Jerzemu Strobie, abp. Kazimierzowi Majdańskiemu, abp. Marianowi Przykuckiemu i abp. Zygmuntowi Kamińskiemu.

Na emeryturę przeszedł w 2007 roku

W 2007 r. biskup przeszedł na emeryturę. Trafił do Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku w 1950 r., bo jak sam stwierdził, dowiedział się, że na Zachodzie brakowało księży.

Mój proboszcz chciał, żebym został w Płocku, ale mówi, że jeżeli tam idziesz, to bardzo dobrze, bo tak jak słychać księży nie ma, a ludzie są religijni i pobożni – podkreślał w rozmowie z Radiem Szczecin z okazji półwiecza swojego kapłaństwa. Cały czas to było najważniejsze, żeby było duszpasterstwo i docierało do wiernych, bo tu ludzie przybyli z całej Polski. Biskup Pluta powiedział nam, że wszystkich traktujemy jednakowo i nawet nie mów, skąd ty pochodzisz. Tu były Ziemie Odzyskane, a w centralnej Polsce mówili “Dziki Zachód” – podkreślał.

Nigdy nie żałował decyzji o kapłaństwie i zawsze tryskał humorem, bo jak podkreślał, „unikał stresu – nie pozwalał, żeby ktoś go stresował i nikogo nie stresował, dlatego zawsze był taki łagodny i swobodny”.

W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

kh/KAI/Stacja7