Zaskakująca decyzja znanego księdza. Wydał fortunę na zakup klasztoru
Ks. Tomáš Halík, znany czeski teolog i socjolog, kupił za 15 mln koron od zakonu kapucynów klasztor w Kolinie, mieście w środkowych Czechach, aby utrzymać w tym miejscu centrum duchowości i rekolekcji. Jak donoszą czeskie media, kapłan nie kupił klasztoru dla siebie, ale przekazał Instytutowi Kolínský klaster – Centrum Duchowości i Ćwiczeń Duchowych, które od dawna wspierał.
Ksiądz kupił klasztor. Wydał pieniądze z nagrody oraz spadek po rodzicach
Na zakup klasztoru kapłan przeznaczył pieniądze, które pochodziły z prestiżowej Nagrody Templetona, którą ks. Halík otrzymał w 2014 roku oraz z odziedziczonego majątku po rodzicach. Fundusz, który powstał dzięki nagrodzie, kapłan przeznaczył na różne inicjatywy chrześcijańskie, w tym na wsparcie działań edukacyjnych i intelektualnych.
ZOBACZ TEŻ: Cud eucharystyczny w USA? Badania nie pozostawiły złudzeń
„Po kilku latach starań i trudnych negocjacji bracia kapucyni sfinalizowali sprzedaż swojego klasztoru w Kolinie. Nowym właścicielem jest ks. prof. Tomáš Halík, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, który kupił budynek poprzez swój fundusz za 15 milionów koron. Nie kupił jednak klasztoru i przylegającego do niego ogrodu dla siebie, ale dla klasztoru w Kolinie, centrum duchowości i ćwiczeń duchowych” – napisano w komunikacie Instytutu Kolínský klášter.
Po aksamitnej rewolucji w 1989 r. kapucyni odzyskali klasztor, który został wywłaszczony przez państwo. W 1992 r. wydzierżawili go zakonowi jezuitów, który założył tam nowicjat swojej czeskiej prowincji. Wraz z kościołem akademickim pw. Najświętszego Zbawiciela w Pradze i siostrami z karmelu Edyty Stein w Pradze, jezuici wykorzystywali klasztor jako ośrodek rekolekcyjny.
Kiedy w 2018 r. kapucyni postanowili sprzedać klasztor, a jezuici nie byli w stanie sfinansować ani zakupu, ani renowacji, kapucyni wynajęli budynek Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, której prezesem od 1990 r. jest ks. Halík.
Ksiądz tłumaczy decyzję o kupnie klasztoru. „Pogłębić i odświeżyć swoje życie duchowe”
Od 23 lat dom rekolekcyjny w Kolinie jest związany z praskiej parafią akademicką, którą od 1990 r. prowadzi ks. Halík. W tym czasie chrzest i bierzmowanie przyjęło w niej około trzech tysięcy dorosłych, a kilka osób zostało kapłanami lub zakonnikami.
Przygotowanie dorosłych do chrztu trwa dwa lata i oprócz cotygodniowych wykładów obejmuje również serię weekendowych rekolekcji w klasztorze w Kolinie, podczas których uczestnicy uczą się pracy z Biblią czy różnych technik kontemplacji.
Obecnie organizujemy kursy dla absolwentów tych przygotowań, a ludzie regularnie wracają po dekadzie lub więcej po nawróceniu, aby pogłębić i odświeżyć swoje życie duchowe – powiedział ks. Halík w rozmowie z czeskim portalem aktualne.cz.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wstrząsające słowa lekarza Franciszka. Ujawnił, że papież mógł umrzeć. „To było straszne”
Drugie pokolenie formuje się tutaj w zdrowym duchu. Konieczne jest połączenie głęboko przeżywanej wiary z krytycznym myśleniem, ciągłą edukacją i odpowiedzialnością obywatelską. Nasza działalność jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, że Kościół musi przejść reformę, nie tylko reformę struktur zewnętrznych, ale przede wszystkim zmianę mentalności, pogłębienie życia duchowego, aby ludzie mogli czerpać siłę z głębokich źródeł, aby uzdrowić Kościół i społeczeństwo – dodał czeski teolog.
Dzięki zakupowi wszystkie działania Instytutu Kolínský klaster mogą być kontynuowane i rozwijane, chociaż centrum będzie potrzebowało dodatkowych darczyńców na jego funkcjonowanie i niezbędne naprawy.
76-letni ks. Halík, który został wyświęcony na księdza w podziemiu w czasach komunistycznych, jest jednym z najbardziej znanych katolickich intelektualistów na świecie. Jego książki są publikowane w dużych nakładach m.in. w języku angielskim, niemieckim i polskim.
KAI, kh/Stacja7